• +48 502 21 31 22

O estetyce i parku kulturowym. Współpraca Raciborza, Brzegu i Pszczyny

W Brzegu „Park Kulturowy Książęce Miasto Brzeg” istnieje od 2016 r., władze Pszczyny do utworzenia na terenie starego miasta parku przystąpiły w ubiegłym roku.

O estetyce i parku kulturowym. Współpraca Raciborza, Brzegu i Pszczyny

Chęć ochrony i wyeksponowania najcenniejszych zabytków i walorów miast w ich ścisłym centrum, wspólnota doświadczeń, podobne cele i waga, jaką w podejmowaniu codziennych decyzji przykłada się do kwestii estetyki, są mianownikiem dającym pole do współpracy trzech samorządów. 10 maja zastępca prezydenta Raciborza Dawid Wacławczyk spotkał się w Urzędzie Miasta Brzegu z burmistrzem Jerzym Wrębiakiem oraz z zastępcą burmistrza Pszczyny Barbarą Sopot-Zembok.

Na spotkaniu wymieniono uwagi co do procesu tworzenia parku kulturowego, jak i skutków przyjęcia takiej uchwały. Wszystkie trzy miasta chronią lub planują chronić poprzez narzędzie parku teren ścisłego centrum ze starym miastem zlokalizowanym w obrębie dawnego, średniowiecznego założenia.

Urzędnicy pracujący obecnie w Urzędzie Miejskim w Brzegu podkreślali, że konieczność wprowadzania zmian spotkała się u nich z dużym zrozumieniem ze strony przedsiębiorców i mieszkańców. Początkowy opór przedsiębiorców ustępował w miarę upływu czasu. Jerzy Wrębiak zaznaczył, że widzi same pozytywne efekty wprowadzenia w życie tej uchwały. Brzeg dzięki uchwale bardzo się zmienił. Zniknęły wielkoformatowe bannery z kamienic, na czym starówka wyraźnie zyskała odsłaniając swój niepowtarzalny charakter.

Czytaj więcej na portalu raciborz.com.pl: Serce Starego Raciborza. Starówka zyska na atrakcyjności turystycznej

Podobe artykuły

Wyszukiwarka