Do Polski z Ukrainy przybyło do tej pory 2,323 mln osób, głównie kobiet z dziećmi. Dane pokazują, że kilkanaście tysięcy Ukrainek podjęło już pracę w Polsce. - Rynek pracy będzie więc trochę inaczej wyglądał niż przed 24 lutego. Do piątku około 17 tys. obywatelek Ukrainy zostało zgłoszonych przez pracodawców, że podjęły pracę. Korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego, aby dobrze się czuć na tym rynku pracy i aby to zatrudnienie podjąć - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Podkreśliła, że Polska jest potężnym hubem pomocy humanitarnej, a wyzwaniem jest nadal zabezpieczenie osób przybywających do Polski z Ukrainy.
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda ocenił, że Unia Europejska stoi przed wielkim wyzwaniem związanym z agresją Rosji na Ukrainę. Jak wskazał, podejmowane przez Polskę działania stanowią dowód na to, że państwo funkcjonuje dobrze. Punkty recepcyjne - jak mówił - są profesjonalnie przygotowane, a polskie społeczeństwo zjednoczyło się i przyjęło uchodźców pod własne dachy.
Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że Polska oczekuje od członków UE większych środków na pomoc uchodźcom. - Ten czas to sprawdzań dla całej Unii Europejskiej. Apeluję o to, by przywódcy każdego z państw mogli złożyć się w postaci specjalnego funduszu, który już został utworzony, na pomoc osobom z Ukrainy - powiedział Puda. Zapewnił, że obecne środki z UE są właściwie wydatkowane.
Unijny komisarz ds. społecznych Nicolas Schmit stwierdził, że solidarność nie powinna być tylko słowem. - Solidarność powinna mieć konkretny wymiar i opierać się na zaangażowaniu całej Europy, by wspierać, wspierać również finansowo - powiedział. Zapewnił, że Europa nie pozostawi Polski samej w obliczu tak ogromnego wyzwania. - W najbliższych tygodniach będziemy wspólnie rozmawiać, jak zorganizować to wsparcie, jak je wzmacniać, bo na pewno nie nastąpił - i być może nie szybko nastąpi - koniec tych przerażających wydarzeń, które rozgrywają się w Ukrainie - podkreślił unijny komisarz. Dodał, że UE wspólnie z przedstawicielami rządu będzie konkretyzować plan, jak wspierać polskie władze i społeczeństwo.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/