• +48 502 21 31 22

Ulgi podatkowe dla pomagających Ukrainie

Polacy, którzy pomagają, mogą jednocześnie zmniejszać swoje podatki. Wprowadzono też zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług dotyczących pomocy ofiarom agresji rosyjskiej na Ukrainie.

Ulgi podatkowe dla pomagających Ukrainie

Do obowiązujących już dziś preferencji dla darowizn przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych czy honorowych dawców krwi wkrótce dojdą nowe. Ministerstwo Finansów wprowadzi pakiet związany z pomocą dla Ukrainy. Znajdą się w nim: zwolnienie z podatku od darowizn, możliwość zaliczania przez firmy pomocy do kosztów czy zwolnienie z PIT nieodpłatnych świadczeń (np. mieszkanie).

Obowiązujące przepisy pozwalają już na odliczenie od podatku określonych darowizn przekazywanych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Dotyczy to m.in. darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego. Taką działalność prowadzą organizacje pozarządowe, którymi są zarówno Organizacje Pożytku Publicznego, jak i niemające takiego statusu fundacje i stowarzyszenia. Preferencja podatkowa dotyczy darowizn przekazywanych na rzecz takich organizacji działających na terenie UE i EOG.

Dla skorzystania z tej ulgi trzeba udokumentować fakt przekazania darowizny. W przypadku darowizny pieniężnej konieczny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy, a przy darowiźnie rzeczowej - dokument wskazujący dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

W życie weszły już przepisy wprowadzające zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług dotyczących pomocy ofiarom agresji rosyjskiej na Ukrainie. Dotyczy ono świadczeń wykonanych od 24 lutego. Zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 r., ministerstwo nie wyklucza jednak przedłużenia tego terminu i rozszerzenia preferencji.

W tym zakresie - w przeciwieństwie do działań podejmowanych w trakcie pandemii - zakres przedmiotowy preferencji jest otwarty. Ponadto stawką 0% VAT objęte są świadczenia oferowane na rzecz podmiotów, które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu pomocy i dystrybucji świadczeń niezbędnych dla ludzi w sytuacji powstania zagrożeń. Obniżoną stawką VAT objęte są świadczenia realizowane na rzecz: Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego, a więc podmiotów spełniających funkcję kluczowych koordynatorów oraz niejako pośredników dla udzielanej pomocy.

Stawka będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem a podmiotem udzielającym pomocy, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wprowadzenie takiego mechanizmu ma zapewnić minimum kontroli nad ukierunkowaniem wprowadzanej preferencji oraz pozwoli podatnikom skierować swoją pomoc do podmiotów, które gwarantują prawidłowe wykorzystanie darowanych towarów lub usług.

Umowa darowizny może mieć przykładowo postać podpisanego elektronicznie oświadczenia woli lub skanu odręcznie podpisanej przez darczyńcę umowy, przesłanych mailem do podmiotu, na rzecz którego wykonywane są nieodpłatne świadczenia. Przesłane w taki sposób dokumenty powinny być podpisane również przez odbiorców tych świadczeń. Z posiadanej dokumentacji powinno jasno wynikać, że oświadczenie woli zostało złożone przez obydwie strony.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka