• +48 502 21 31 22

Racibórz pomaga ukraińskiej Tyśmienicy

Mieszkańcy miasta partnerskiego Raciborza potrzebują m.in. śpiworów, środków higienicznych czy żywności.

Racibórz pomaga ukraińskiej Tyśmienicy

W Raciborzu ruszyła zbiórka darów dla mieszkańców ukraińskiej Tyśmienicy. Jest prowadzona we wszystkich miejskich szkołach podstawowych - produkty można tam zanosić w godz. 8:00–15:00 - i w budynku Urzędu Miasta Racibórz, do Biura Obsługi Interesanta, które czynne będzie w godz. 8:00-18:00.

Dodatkowo służby Powiatu Raciborskiego uruchomiły punkty zbiórki w Liceum Ogólnokształcącym nr 2, a także w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik". Będą one czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 14:00 do 18:00, a w soboty od 9:00 do 13:00. Firmy i instytucje dołączające do miejskiej zbiórki, a prowadzące je w swoich siedzibach, powinny przekazywać dary bezpośrednio do LO II i „Mechanika”.

Lista rzeczy potrzebnych w Tyśmienicy:
1. śpiwory
2. karimaty
3. środki higieniczne (wszystkie rodzaje)
4. materiały opatrunkowe i leki przeciwbólowe
5. żywność w puszkach
6. żywność możliwa do bezpośredniego spożycia tj. bez obróbki termicznej, zapakowana hermetycznie, możliwa do przechowywania bez lodówki, z długim terminem przydatności do spożycia (np. batony proteinowe, konserwy, kabanosy zamknięte hermetycznie, orzechy, suszone owoce etc.).

Jednocześnie trwa zbiórka pieniężna, którą prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka Tęcza. Ze środków zostaną zakupione sprzęty, o które poprosiły Racibórz władze Tyśmienicy: pontony ewakuacyjne, agregaty prądotwórcze i urządzenia komunikacji radiowej.

Dane do przelewu:
Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza"
ul. Wojska Polskiego 8
47-400 Racibórz
nr konta 65 1050 1344 1000 0090 8155 0403
tytuł przelewu: Ukraina

Wszelkie sprawy związane z koordynowaniem akcjami pomocowymi dla uchodźców przejęły powiaty. Wszyscy mieszkańcy chcący udzielić schronienia osobom przybywającym z Ukrainy lub w inny pomóc przyczynić się sprawie (wolontariat, pomoc prawna, pomoc medyczna, transport etc.) proszeni są o zgłoszenie się na adres mailowy [email protected]. Na dziś nie funkcjonuje żaden instrument gwarantujący odpłatność za przyjęcie osób uciekających przed wojną pod swój dach - jest to pomoc wolontaryjna.

Każdemu zarejestrowanemu uchodźcy, który przybył do Polski po 24 lutego, również tym przyjętym do prywatnych domów, miasto może zapewnić wyżywienie. W tym celu należy skontaktować się z Biurem Zarządzania Kryzysowego UM Racibórz: 32 755 06 91.

Więcej informacji na temat tego jak można pomóc, a także informacje dla osób tej pomocy potrzebujących znajdują się na rządowej stronie www.pomagamukrainie.gov.pl.

fot. Shutterstock
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka