• +48 502 21 31 22

Zatrudnienie osób z Ukrainy. Co trzeba wiedzieć?

Z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolnione są m.in. osoby, które uzyskały status uchodźca nadany przez RP.

Zatrudnienie osób z Ukrainy. Co trzeba wiedzieć?

Wielu uchodźców z Ukrainy będzie poszukiwało pracy w Polsce. Jakie są zasady zatrudniania cudzoziemców?

Na chwilę obecną, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy, należy uzyskać dla niego jeden z dokumentów: zezwolenie na pracę A/B lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Zezwolenie na pracę wydaje właściwy wojewoda w terminie ok. 30 dni i jest ważne przez okres 3 lat. Z obowiązku posiadania takiego zezwolenia zwolnione są m.in. osoby, które uzyskały status uchodźca nadany przez RP. Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy natomiast można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni, jest ono ważne do 24 miesięcy.

O zezwolenie na pracę dla cudzoziemca zawsze występuje pracodawca. Wydane zezwolenie dotyczy jedynie pracy u tego konkretnego, wnioskującego przedsiębiorcy.

Najprostszą drogą do zatrudnienia osoby z Ukrainy jest złożenie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Oświadczenie składa się w Powiatowym Urzędzie Pracy lub online na stronie praca.gov.pl „Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi”. Z oświadczenia można skorzystać, jeśli osoba, którą planuje się zatrudnić spełnia łącznie następujące warunki: jest obywatelem Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy, okres zatrudnienia nie przekroczy 24 miesięcy praz prace, które będzie wykonywać, nie dotyczą prac sezonowych, na które trzeba uzyskać zezwolenie.

Oświadczenie należy złożyć przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Może on podjąć pracę dopiero, gdy PUP wpisze oświadczenie do ewidencji oświadczeń. Procedura wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom przez pracodawcę trwa 7 dni.

Zezwolenie na pracę dla obywatela Ukrainy wymagane jest m.in. w sytuacji, gdy cudzoziemiec:
- wykonuje pracę na terytorium Polski na podstawie umowy z przedsiębiorcą, którego siedziba, miejsce zamieszkania, oddział lub zakład znajduje się na terytorium RP – zezwolenie typu A,
- przebywa w Polsce przez okres przekraczający łącznie sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji, lub w związku z prowadzeniem spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz, albo w związku z udzieleniem mu prokury – zezwolenie typu B.

Uzyskanie zezwolenia jest procedurą bardziej czasochłonną i skomplikowaną, ale w niektórych przypadkach to jedyna możliwość zatrudnienia obywatela Ukrainy. Jest ono ważne 3 lata. Wniosek o zezwolenie składa się drogą tradycyjną w urzędzie, listownie lub elektronicznie - wystarczy wejść na stronę praca.gov.pl „Zezwolenia na pracę cudzoziemca”.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka