• +48 502 21 31 22

Większość firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

Tylko 25% firm ma pozytywne nastawienie w kontekście zmian w prawie - 42% dużych, 28% średnich i 23% małych.

Większość firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

69% małych firm uważa, że warunki prowadzenia biznesu się pogorszyły. W przypadku średnich przedsiębiorstw jest to 60%. Takie zdanie ma też 42% dużych firm. Z kolei 52% tych ostatnich nie zauważyło znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu.

Ogółem 65% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 33% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2% warunki się poprawiły.

Badanie przeprowadzone dla Konfederacji Lewiatan pokazuje również, że nastroje wśród biznesmenów są zróżnicowane. 53% menedżerów ma negatywne nastawienie, a 40% jest pozytywnie usposobiona. Przeważają nastroje niekorzystne. Dotyczy to firm małych i średnich.

Zdaniem Lewiatana optymistycznie najbliższą przyszłość oceniają duże firmy. 64% spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. W poprzednim badaniu ten odsetek wynosił 44%. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, osiągnął 42%.

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r. w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 62% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 65% małych, 59% średnich i 42% dużych. Tylko 25% firm ma pozytywne nastawienie - 42% dużych, 28% średnich i 23% małych.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka