• +48 502 21 31 22

Tomasz Zjawiony: Polski Ład miał być efektem "wow". Stał się wizerunkową porażką

- Radykalnego pogorszenia na rynku pracy nie będzie, natomiast będą korekty strukturalne. Będzie rósł popyt na nowe rozwiązania w zakresie ekologii, kolejne lata to również transformacja energetyczna - ocenia dr Jarosław Wąsowicz.

Tomasz Zjawiony: Polski Ład miał być efektem "wow". Stał się wizerunkową porażką

Tomasz Zjawiony - prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i dr Jarosław Wąsowicz - wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach byli gośćmi programu "Debata tygodnia" Telewizji Regionalnej TVT. Tematem były m.in. wpływ zmian podatku VAT na przedsiębiorców, rynek pracy czy migracja Polaków.

Podczas gospodarczego otwarcia 2022 roku, które odbyło się 27 stycznia, pojawiło się stwierdzenie, że to, co się aktualnie dzieje, najbardziej uderza w małych, mikro i średnich przedsiębiorców. - Obniżki VAT-u i poziom oprocentowania produktów i sprzedaży, w perspektywie tego, że koszty wzrastają o kilkadziesiąt i kilkaset procent, są oczywiście pewnego rodzaju ulgą i wyciągnięciem ręki. Ale ceny nie będą na poziomie z zeszłego roku czy dwóch lat wstecz - będzie to mniej bolesny strzał, który dostaniemy my jako przedsiębiorcy - ocenia Tomasz Zjawiony. - Nie dalej jak dwa tygodnie temu doszła do nas informacja o dość odważnej decyzji jednego z gliwickich przedsiębiorców, który zamknął swoje piekarnie ze względu na podwyżkę cen gazu o 450%. Więc dla niego obniżenie VAT-u na gaz, kiedy dostał 450% podwyżki ceny, nie jest w żaden sposób pomocą. Oczywiście to jakiś gest jest, jednak w wielu przypadkach będzie niewystarczający - podkreśla prezes RIG.

Okazuje się, że największą obawą osób, które chcą otwierać firmy, jest brak stabilizacji jeśli chodzi o prawo. Czasem z tego powodu nawet rezygnują one z zakładania działalności gospodarczej. - Przedsiębiorcy są opodatkowani na poziomie 40-45%. Nawet podatek liniowy, który został w tej chwili zachwiany na poziomie 19%, został dodatkowo dociążony 9% składki zdrowotnej. Z tego powodu przedsiębiorcy próbują uciekać w szarą strefę - tłumaczy Tomasz Zjawiony. Jak dodaje, Polski Ład miał być efektem "wow", poprawą funkcjonowania działalności gospodarczej i poprawą funkcjonowania tej średniej klasy, jednak stał się wizerunkową porażką i mocnym ciosem dla Ministerstwa Finansów. - Przez cały rok apelowaliśmy o przesunięcie wdrożenia Polskiego Ładu o przynajmniej o kilka, kilkanaście miesięcy. Nie zostało to wysłuchane i teraz musimy borykać się z tymi problemami - mówi prezes RIG.

Jak w 2022 r. będzie wyglądał rynek pracy? - W makroekonomii mamy teorię wymienności między stopą inflacji a stopą bezrobocia - im wyższa inflacja, tym niższe bezrobocie. Mamy historyczny, notowany ostatnio przed 20 laty, wskaźnik inflacji konsumenckiej i wszystko by wskazywało na to, że zanim przejdziemy do fazy wygaszania inflacji, ten poziom zatrudnienia się utrzyma - tłumaczy dr Jarosław Wąsowicz. - Musimy jednak pamiętać, że bardzo istotnemu przeobrażeniu będzie ulegała struktura zatrudnienia. Ostatnie notowania za IV kwartał 2021 r. w sektorze powstawania nowych inwestycji mieszkalnych wskazują już na pewną spadkową dynamikę. Abstrahując od sezonowości w tym sektorze, faktycznie spadek rok do roku w stosunku do 2019 r. nastąpił - mówi wykładowca UE.

Całą rozmowę można obejrzeć poniżej.

fot. TVT
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka