• +48 502 21 31 22

Dwór zwany zameczkiem w Marklowicach

Projekt: Kraina Górnej Odry Turystyka i rekreacja

Gmina sprzedała zameczek prywatnemu właścicielowi, który planował go zrewitalizować pod działalność gospodarczą, jednak budynek był zagrożony zniszczeniami powodowanymi przez szkody górnicze.

Dwór zwany zameczkiem w Marklowicach

Marklowice to wieś położna w powiecie wodzisławskim. Najstarsze wzmianki o miejscowości pochodzą z przełomu XIII i XIV w., co czyni ją jedną z najstarszych miejscowości ziemi wodzisławskiej. Jej historia ściśle łączy się z dziejami sąsiedniego Wodzisławia.

Przy ul. Wyzwolenia można trafić na dworek z 1820 r. zwany zameczkiem. Zamieszkiwali w nim właściciele dóbr pszczyńskich, w tym starosta powiatu pszczyńskiego Ernest Wilhelm von Birkham. W latach 1995-1998 funkcjonowały w nim niektóre wydziały urzędu gminny i Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Potem został opuszczony.

Gmina sprzedała zameczek prywatnemu właścicielowi, który planował go zrewitalizować pod działalność gospodarczą. Wyremontowano dach i część elewacji, jednak budynek był zagrożony zniszczeniami powodowanymi przez szkody górnicze. Odkupiła go Kompania Węglowa, by nie narażać się na obowiązek wypłaty odszkodowań. Obecnie niszczeje.

fot. Angelika Firla, Fotopolska.eu, Powiat Wodzisławski
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka