• +48 502 21 31 22

Rekord w upadłościach firm. 2125 przedsiębiorstw ogłosiło niewypłacalność

W 2021 r. sąd ogłosił upadłość w celu likwidacji majątku producenta traktorów Ursus S.A., o swoich kłopotach informowały też Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne czy Rafako.

Rekord w upadłościach firm. 2125 przedsiębiorstw ogłosiło niewypłacalność

2125 przedsiębiorstw ogłosiło niewypłacalność w 2021 r. To o 71% więcej niż rok wcześniej i jednocześnie najwyższy poziom od początku badań prowadzonych przez ubezpieczyciela należności Coface, czyli od 1997 r.

Większość to mniejsze podmiotów, jednak w poważne tarapaty wpadają także duże i znane przedsiębiorstwa. W 2021 r. sąd ogłosił upadłość w celu likwidacji majątku np. producenta traktorów Ursus S.A., o swoich kłopotach informowały też Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne czy największy w Europie producent kotłów – Rafako.

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2021 r. przedsiębiorstwa cieszyły się rekordowo wysokimi zyskami, a przede wszystkim wysoką rentownością i płynnością. Ich kondycję finansową podtrzymywały jeszcze środki z pandemicznych tarcz antykryzysowych, ale też dobre warunki rynkowe, dzięki czemu rosła sprzedaż i marże. Skąd więc taki wynik? Eksperci Coface podkreślają, że przyczyną wysokiej liczby firm z problemami jest z jednej strony kryzys pandemiczny, z drugiej – wprowadzenie uproszczonej ścieżki procedur restrukturyzacyjnych, z której polskie firmy chętnie korzystają.

Niewypłacalność w minionym roku ogłosiło 589 firm usługowych, co oznacza wzrost o 74% w porównianiu do 2020 r. Wciąż bardzo wiele osób pracowało lub uczyło się zdalnie, co powodowało, że popyt na wiele usług drastycznie zmalał. Dużą część dochodu straciły np. firmy obsługujące biura - cateringowe, sprzątające i serwisowe czy związane ze szkolnictwem.

2021 r. był kolejnym trudnym okresem dla branży hotelarskiej i gastronomicznej. Kłopoty miało także rolnictwo – niewypłacalnosć ogłosiło 414 podmiotów, czyli trzy razy więcej niż rok wcześniej. Powodem jest wzrost kosztów produkcji, w tym pracy, nawozów, pasz czy sprzętu, który powoduje spadek opłacalności. Ponadto rolnicy dotychczas niechętnie korzystali z mocno utrudnionej i zbiurokratyzowanej sądowej procedury w razie problemów z płatnościami. Nowe formy szybkiej ochrony przed wierzycielami, czyli pozasądowe, uproszczone postępowanie o zawarcie układu, wprowadzone w połowie 2020 r., okazało się dla nich najwygodniejszym rozwiązaniem.

1 grudnia 2021 r. weszły w życie przepisy, które unormowały uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne na stałe, zaś najważniejsze rozwiązania korzystne dla dłużnika zostały przeniesione do postępowania o zatwierdzeniu układu uregulowanego w całości w ustawie "Prawo restrukturyzacyjne". Zdaniem ekspertów Coface najnowsze procedury mogą okazać się dla zadłużonych przedsiębiorców równie atrakcyjne jak dotychczasowe. A to znaczy, że liczba niewypłacalności może nadal rosnąć.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka