• +48 502 21 31 22

Anna Hetman: transformacja energetyczna wymaga zmian w polskich przepisach

Projekt: Ekologia Środowisko, jakość życia, ekologia Transformacja energetyczna

Przepisy związane z planowaniem przestrzennym oraz przepisy umożliwiające przekazanie terenów pogórniczych to najpilniejsze zmiany prawne.

Do Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma trafić ponad 4,4 mld euro. Większość do sześciu regionów górniczych. Jego celem jest pomoc w ograniczeniu negatywnych skutków społecznych, gospodarczych oraz środowiskowych transformacji energetycznej. Gminy górnicze mimo oczekiwania na te fundusze, mają również wiele obaw z tym związanych.

Jak mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych nie ma jeszcze konkretnych informacji co do tego jak te pieniądze będą dzielone. Jakie środki pójdą na inwestycje strategiczne centralne, a kto i jak będzie dzielił pieniądze na mniejsze, samorządowe projekty.

Anna Hetman wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 20-22 września 2021 roku. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dostępne będą w latach 2021-2027. Pierwsza transza powinna być wykorzystana do 2023 roku.

Zdaniem Anny Hetman – jeżeli chodzi o pieniądze do 2023 roku to jest to ostatni dzwonek, by móc po nie sięgnąć, mając przygotowane konkretne koncepcje i projekty. Planowanie nowych inwestycji w miastach pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia czasochłonnych procedur, jak zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uchwalenie studium.

-To są procedury bardzo długie, wymagające czasem kilku lat pracy. Jeśli nie będą zmienione przepisy w kwestii planistyki, niestety wiele inwestycji będzie zagrożonych, co jest największą obawą – podkreśla przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych.

Wobec powyższego SGGP zabiega o szybszą pracę nad zmianą przepisów. Nowe przepisy są również niezbędne by można było szybciej budować nowe zakłady pracy.

Idea sprawiedliwej transformacji zakłada, że mieszkańcy pracujący do tej pory w kopalniach, znajdą pracę w nowych „zielonych” branżach. Jastrzębie-Zdrój ma nową strategię rozwoju miasta do 2030 r. Porusza ona budowanie alternatywnej dla górnictwa branży logistycznej. Miasto wiąże swą przyszłość też z przemysłem wysokich technologii oraz przemysłem czasu wolnego.

/źródło: portal samorządowy, oprac. d/

 fot.pixabay.com

Podobe artykuły

Wyszukiwarka