• +48 502 21 31 22

Kościół św. Jerzego w Mszanie ma 123 lata

Kościół zbudowano w stylu neogotyckim według projektu Josepha Ebersa. Budowniczym kościoła był ówczesny proboszcz mszański ks. Wilhelm Tusker.

Kościół św. Jerzego w Mszanie ma 123 lata

Pierwsza wzmianka o miejscowości Mszana w tekstach źródłowych pochodzi z 1305 r., zaś o istniejącym tam kościele z 1447 r. Parafia została po raz pierwszy wymieniona w spisie świętopietrza sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa wśród innych parafii archiprezbiteratu w Żorach pod nazwą Mischna. Pierwszy kościółek przetrwał do początku XVIII w., wtedy to wzniesiono w Mszanie drugą drewnianą świątynię, której również patronował św. Jerzy. Nowy kościół, zbudowany w 1709 r., miał konstrukcję zrębową. Ściany wzniesiono z poziomych bali drewnianych, połączonych w narożnikach. Kościół miał prostokątną nawę i węższe, również prostokątne prezbiterium. Do budowli przylegała wieża na planie kwadratu, ze zwężającymi się ku górze ścianami. Świątynia posiadała dwa dzwony, które zapewne pochodziły z poprzednich kościołów, jeden z 1520 r., drugi z 1557 r.

Drewniany kościół przetrwał niecałe dwa wieki – rozebrano go w 1899 r, gdy obok wzniesiono nową świątynię z cegły. Murowany kościół, także pod wezwaniem Św. Jerzego, zaczął powstawać w 1896 r. Poświęcenia kościoła dokonał ks. kardynał Georg Kopp z Wrocławia 24 kwietnia 1898 r. Kościół zbudowano w stylu neogotyckim według projektu Josepha Ebersa, zaś pracami budowlanymi kierowała firma braci Fuchs z Rybnika. Wewnętrzne wyposażenie kościoła: ołtarze, ławki, ambonę, chrzcielnicę, konfesjonał i szafy dostarczył rzeźbiarz Józef Rzytki z Raciborza. Michał Rzytki odmalował kościół. Organy wybudowała firma Klimosz i Dürschlag z Rybnika. Budowa kościoła kosztowała 48 000 ówczesnych marek. Wkrótce potem zakupiono trzeci dzwon. Budowniczym kościoła był ówczesny proboszcz mszański ks. Wilhelm Tusker.

Podczas II wojny światowej kościół, jego wieża i ściany zostały w znacznym stopniu uszkodzone, zabrano też wszystkie dzwony. W latach 1946-1948 kościół odbudowany. W kolejnych latach przeprowadzono dalsze prace remontowe oraz dokonano modernizacji wystroju. W roku 1981 ks. bp Herbert Bednorz poświęcił trzy nowe dzwony o imionach Maria, Józef i Rafał o łącznej wadze 1500 kg. W 1984 r. dach kościoła pokryty został blachą miedzianą. Rozpoczęto wymianę witraży według projektu artysty plastyka Witolda Pałki. Witraże wykonała firma Michała Cubera z Głogówka. We wrześniu 1997 r. na wieży kościelnej zawisły nowe zegary, które zostały wykonane przez firmę Rduch z Połomi.

W związku z obchodami stulecia poświęcenia kościoła w 1998 r. utwardzono jego bezpośrednie obejście, zbudowano parking dla samochodów oraz zainstalowano oświetlenie całego obiektu. W późniejszych latach przeprowadzono też gruntowny remont wieży kościoła i wybudowano kaplicę przedpogrzebową. Jej projektantami było dwoje młodych mszańskich architektów: Agnieszka Kuś i Tomasz Holona, a ceramiczne elementy wystroju wewnętrznego wykonał Wojciech Dzienniak. W 2005 r. Maciej Tomaszewski z Gliwic przeprowadził kapitalny remont oraz konserwację mszańskich organów, zaś w 2006 r. przystąpiono do remontu ławek.

W 2013 r. ówczesny proboszcz ks. Krystian Gawleński rozpoczął remont wnętrza świątyni mający przywrócić mu neogotycki charakter wraz z odbudową dawnego ołtarza głównego, który usunięto w latach 70. XX wieku oraz ołtarzy bocznych. Do kościoła powróciło wiele oryginalnych elementów wystroju takich jak obraz św. Jerzego z ołtarza głównego i figury świętych, przechowywane przez lata w domach parafian. Odnowiono wszystkie drzwi, drewnianą podłogę w prezbiterium zastąpiono marmurową posadzką, są nowe żyrandole, zamontowano wentylację. Prace związane z przywróceniem dawnego wystroju kontynuuje od 2016 r. obecny proboszcz, ks. Marceli Rabstein. W 2018 r. w parafii uroczyście świętowano jubileusz 120-lecia istnienia murowanej świątyni.

fot. Oskar Sikora, parafiamszana.pl
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka