• +48 502 21 31 22

Najwięcej bezrobotnych w Czechach jest na północy Moraw

Projekt: Gospodarka

Najwyższe bezrobocie w województwie morawsko-śląskim występuje w powiecie Karwina, gdzie odsetek bezrobotnych wzrósł do 7,8%.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media
Stowarzyszenia, kluby i związki

W Republice Czeskiej z końcem maja było 266 144 bezrobotnych - to o 12 104 więcej niż w kwietniu. Większość nowych bezrobotnych to pracownicy usług, gastronomii, handlu, hotelarstwa i transportu. Do urzędów pracy zgłaszali się także pracownicy agencji. Stopa bezrobocia wzrosła z 3,4% na 3,6%, co jest najwyższym wynikiem od lutego 2018 r.

- Bezrobocie w Czechach nie rośnie szybko, wciąż są to przyzwoite liczby, ciągle mamy jeden z najwyższych poziomów zatrudnienia w Europie - powiedziała Jana Maláčová, mister pracy i spraw społecznych. Według niej pracodawcy nie zwalniają tak wiele osób, jak początkowo się spodziewano, dzięki pomocy państwa, które uruchomiło programy wsparcia dla firm.

Pracodawcy zgłosili 331 tys. wolnych miejsc pracy, o 2000 mniej niż w kwietniu. Na jeden wakat przypada 0,8 kandydata. Największe zapotrzebowanie jest na pracowników budowlanych i montażowych, pracowników sprzątających, operatorów wózków widłowych i kierowców ciężarówek, kucharzy, murarzy i spawaczy. Od dłuższego czasu firmom brakuje również wykwalifikowanych rzemieślników i ekspertów IT.

Najwięcej bezrobotnych jest aktualnie w kraju morawsko-śląskim - 5,25%. Na koniec maja pracy nie miało tam 43 238 osób, o 1 587 więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do maja 2019 r. to o 6 966 osób, czyli 1,1 punktu procentowego więcej. - Przybyło wiele osób, które pracowały przy produkcji jako pracownicy obsługi i pomocnicy, w sklepie jako sprzedawcy lub w turystyce, a raczej w branży hotelarskiej jako szefowie kuchni lub kelnerzy. Podobnie było w branży motoryzacyjnej i u podwykonawców działających w tym obszarze. Zgłaszały się również osoby, które zakończyły pracę za granicą - powiedziała Vladana Piskořová z urzędzu pracy w Ostrawie. Grupowe zwolnienia ogłosiło w maju pięć firm w województwie - dotyczyło to ponad 200 pracowników.

Liczba bezrobotnych w kraju morawsko-śląskim wzrosła we wszystkich okresach - odpowiednikach powiatów, najbardziej w powiecie ostrawskim, gdzie zarejestrowano 845 osób poszukujących pracy, a bezrobocie wzrosło o 0,4 punktu procentowego do 6,3%. Jednak najwyższe bezrobocie w województwie, jak i w całych Czechach, występuje w powiecie Karwina, gdzie odsetek bezrobotnych wzrósł o 0,2 punktu procentowego do 7,8% - liczba bezrobotnych wzrosła o 400.

Najniższe bezrobocie występuje w powiecie opawskim, gdzie przybyło tylko 28 osób bez pracy. Poziom bezrobocia utrzymał się na poziomie 2,9%.

W kraju morawsko-śląskim pracodawcy na dzień 31 maja zgłosili 14 773 wolnych miejsc pracy. To mniej o 270 niż miesiąc wcześniej, jednak w trzech okresach ich liczba się zwiększyła. Na jeden wakat przypada średnio 2,9 osoby. Najwięcej bezrobotnych na jedno wolne miejsce jest w okresie Karwina - 7,5, co jest również najwyższym wynikiem w całych Czechach. Największe zapotrzebowanie zgłaszano na pracowników sprzątających, pracowniców pomocniczych w produkcji, monterów, kucharzy i pomocników, murarzy, dekarzy, monterów płyt kartonowo-gipsowych, a także sprzedawców i pracowników administracyjnych.

Źródła: denik.cz, seznamzpravy.cz
Fot. czechtourism.com

Podobe artykuły

Wyszukiwarka