• +48 502 21 31 22

Medyczna pielęgnacja stóp dla pacjentów z grupy ryzyka

Problemy zdrowotne, stany patologiczne w obrębie stóp są polem pracy podologa, czyli specjalisty medycznej pielęgnacji stóp.

Medyczna pielęgnacja stóp dla pacjentów z grupy ryzyka

    Grupą ryzyka, jest grupa osób chorująca na różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe. Takimi chorobami są: choroby metaboliczne, choroby kości i stawów, choroby układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, hormonalnego, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe oraz wiele innych. Do grup ryzyka zaliczamy również wszystkie osoby niepełnosprawne, po przebytych poważnych urazach, operacjach oraz zabiegach chirurgicznych.
    Wymienionym chorobom towarzyszą liczne i charakterystyczne dla nich powikłania w obrębie kończyn dolnych. Należą do nich: zespół stopy cukrzycowej, zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów, przewlekła niewydolność żylna, niedokrwienie, zaburzenia czucia, czy też obrzęki chłonne.
    Powikłania tych chorób wpływają znacząco na stan skóry i paznokci kończyn dolnych. Objawiają się w postaci zakażeń bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych skóry i paznokci, zapaleń skóry, owrzodzeń, a także trudno gojących się ran. Dochodzi jeszcze suchość, szorstkość skóry, pęknięcia, rozpadliny na piętach, modzele, odciski, pogrubiałe, zrogowaciałe paznokcie wbijające się lub wrastające w dość wrażliwą skórę.
    Takie problemy zdrowotne, stany patologiczne w obrębie stóp są polem pracy podologa, czyli specjalisty medycznej pielęgnacji stóp. Podolog posiada szeroką wiedzę na temat tych i innych chorób, potrafi uwzględnić wskazania i przeciwwskazania do zabiegu pielęgnacyjnego stóp oraz dostosować właściwą terapię. Ważnym zadaniem specjalisty jest również działanie profilaktyczne wszelkich powikłań chorobowych.
    Zabiegi medycznej pielęgnacji stóp dla pacjentów z grupy ryzyka, oparte są na wiedzy medycznej i współpracy z lekarzami różnych specjalności. Narzędzia oraz opatrunki wykorzystywane do każdego zabiegu są sterylne i bezpieczne. Praca podologa z pacjentem  jest wyjątkowa i wymaga dużej ostrożności. Oznacza to, że w warunkach domowych nie należy działać na własną rękę! Może to bowiem prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do amputacji. Wskazane jest korzystanie z zabiegów pielęgnacji stóp raz na dwa miesiące, choć zdarza się i częściej. Podolog informuje pacjenta o prawidłowej pielęgnacji domowej i zasadach profilaktyki zdrowotnej.

Podobne artykuły

Wyszukiwarka