• +48 502 21 31 22

JPK na żądanie skarbówki - nowy obowiązek mikroprzedsiębiorców

Średni, mali i mikroprzedsiębiorcy od 1 lipca br. będą mieli obowiązek przesyłania JPK na żądanie skarbówki. Za nieudostępnienie danych firmom grozić będzie kara porządkowa w wysokości do 2800 zł.

JPK na żądanie skarbówki - nowy obowiązek mikroprzedsiębiorców

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres, mający układ i format umożliwiający jego łatwe przetwarzanie. Dane, które są przekazywane do organów podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, dotyczą określonych rodzajów ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Ministerstwo Finansów przygotowało formaty przekazywania informacji i zestaw wymaganych danych w takich obszarach, jak: księgi rachunkowe JPK_KR, wyciąg bankowy  JPK_WB, magazyn (przyjęcia z zewnątrz, wydania na zewnątrz, rozchód wewnętrzny i przesunięcia międzymagazynowe) JPK_MAG, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT JPK_VAT, faktury (zestawienie faktur) JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów JPK_PKPIR, ewidencja przychodów JPK_EWP.

Od 1 stycznia 2018 r., obowiązek przekazywania JPK_VAT bez wezwania organu podatkowego dotyczył wszystkich podatników VAT - dokument ten składany jest do 25. dnia miesiąca. Duże firmy (powyżej 250 pracowników i 50 mln euro obrotu), już od 1 lipca 2016 r., mają obowiązek przesyłania danych w formie JPK również na żądanie stosownych organów. Do 30 czerwca br., mali i średni przedsiębiorcy (poniżej 250 pracowników, dotyczy to także firm zagranicznych) oraz mikroprzedsiębiorcy (poniżej 10 pracowników i 2 mln euro obrotu) dane w formie JPK przesyłają dobrowolnie na żądanie organów podatkowych, a od 1 lipca 2018 r., po dwuletnim okresie przygotowawczym, również obowiązkowo.

JPK_VAT przedsiębiorcy mogą przesyłać tylko w formie elektronicznej. Pozostałe struktury można, po uzgodnieniu z urzędem, udostępnić na elektronicznych nośnikach danych. Wysyłając JPK można użyć też bezpłatnego Profilu Zaufanego.

Celem JPK wysyłanych na żądanie organów podatkowych ma być m.in. uproszczenie i usprawnienie procedury kontroli w firmach. Komputerowa analiza plików jest tańsza i pozwala na trafniejsze typowanie "podejrzanych" firm i przeprowadzenie w nich kontroli, jak również, w przypadkach niebudzących wątpliwości - odstąpienie od przeprowadzenia kontroli.
 

/k/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka