• +48 502 21 31 22

Polacy opowiadają się za ograniczeniem wycinek w cennych przyrodniczo lasach

W ciągu 16 lat skala pozyskania drewna zwiększyła się o blisko 45%, osiągając poziom ok. 40 mln m³.

Polacy opowiadają się za ograniczeniem wycinek w cennych przyrodniczo lasach

W ostatnich latach w Polsce utrzymuje się wysoki poziom pozyskania drewna z lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Jednocześnie badania opinii publicznej pokazują, że znaczna część społeczeństwa opowiada się za zwiększeniem ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów leśnych oraz ograniczeniem wycinek w okresach szczególnie istotnych dla dzikiej przyrody.

Z badania przeprowadzonego w maju 2026 r. przez ośrodek Opinia24 na zlecenie Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wynika, że 66% respondentów popiera wyłączenie z gospodarki leśnej 20% najcenniejszych przyrodniczo i społecznie lasów w Polsce. Jeszcze większe poparcie, sięgające 78%, uzyskał postulat zakazu wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków.

Temat ochrony lasów był obecny również w debacie publicznej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Przedstawiciele Lasów Państwowych deklarowali wówczas gotowość do współpracy z organizacjami przyrodniczymi i prowadzenia dialogu na temat ochrony cennych przyrodniczo terenów. W kolejnych latach część środowisk społecznych i ekologicznych oceniała jednak, że proces konsultacji dotyczących tworzenia nowych form ochrony przyrody nie zawsze przynosił oczekiwane rezultaty.

Jak wskazuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, przykłady sporów dotyczących gospodarki leśnej pojawiały się w różnych regionach kraju. – W niektórych miejscach, jak np. w sprawie lasów wokół Bielska-Białej, zanim zakończyły się rozmowy, do lasów, które miały być chronione, wjechał ciężki sprzęt. W Szczecinie Witold Koss ogłaszał w Puszczy Bukowej moratorium dla drzew, których wiek przekroczył 80 lat. Ostatnio jednak ten sam Witold Koss, choć już nie w roli Generalnego, lecz Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych w Szczecinie, mówi o konieczności wycinek najstarszych drzew. Z kolei do powołanego raptem w zeszłym roku rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne leśnicy chcą wejść z piłami i wywieźć ok. 3 tys. m³ drewna – wymienia organizacja.

Dane finansowo-gospodarcze pokazują, że w ciągu kilkunastu lat znacząco wzrosła skala pozyskania drewna. Od 2005 r. do 2021 r. zwiększyła się ona o blisko 45%, osiągając poziom ok. 40 mln m³. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. pozyskano 41,6 mln m³ drewna, natomiast rok później było to 41,2 mln m³.

Wraz ze wzrostem skali działalności zwiększały się również zasoby finansowe Lasów Państwowych. W latach 2021–2024 wartość środków pieniężnych i innych aktywów pieniężnych wzrosła o ok. 3,5 mld zł, osiągając poziom blisko 7,9 mld zł. W tym samym okresie wzrosły także przeciętne wynagrodzenia pracowników sektora leśnego – z 9048 zł w 2021 r. do 12 529 zł w 2025 r. Jednocześnie organizacje zajmujące się ochroną środowiska zwracają uwagę na relatywnie niewielki udział wydatków przeznaczanych na ochronę przyrody w stosunku do całkowitych przychodów instytucji, który wynosi 0,6%. Od 2021 r. to wzrost o 0,1%.

– Potrzeby ochrony przyrody w polskich lasach są zdecydowanie większe niż to, co przekazują leśnicy. Lasy Państwowe zarządzają polskimi lasami należącymi do Skarbu Państwa. Czerpią więc zyski z dobra wszystkich Polek i Polaków. A zatem ich obowiązkiem jest też dbanie i ochrona najcenniejszych lasów. Wydawanie jedynie 0,6% przychodów na ochronę przyrody to poziom absolutnie nieakceptowalny i niewspółmierny do oczekiwań polskiego społeczeństwa – podsumowuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka