• +48 502 21 31 22

Dzień Wypadów do Parku. Odkryj na nowo zielone płuca Subregionu Zachodniego

87% Polaków lubi spędzać czas w parkach, a najważniejsza jest dla nich możliwość spacerowania i kontaktu z naturą.

Dzień Wypadów do Parku. Odkryj na nowo zielone płuca Subregionu Zachodniego

Pierwsza sobota lipca to okazja do celebrowania bliskości z naturą i czerpania radości z miejskich przestrzeni zielonych. Tego dnia obchodzony jest National Hop-A-Park Day – Dzień Wypadów do Parku, czyli nieformalne święto, które zachęca do odłożenia na bok cyfrowego świata i zanurzenia się w urokach parków. To idealna okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne są tereny zielone dla naszego samopoczucia i lokalnych społeczności. Idea Hop-A-Park Day jest prosta: wyjść z domu, odetchnąć świeżym powietrzem i aktywnie spędzić czas w otoczeniu zieleni.

Parki stają się nie tylko enklawami natury, lecz także istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Według danych WHO już 120 minut tygodniowo spędzonych w naturze znacząco poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Badanie „W rytmie natury” przeprowadzone przez IBRIS na zlecenie Husqvarny pokazuje, że Polacy uwielbiają parki miejskie – aż 87% respondentów lubi spędzać w nich czas, a taki sam odsetek jest zadowolony ze stanu ich utrzymania. Czego szukamy w parkach? Przede wszystkim możliwości spacerowania (52%) i kontaktu z naturą (50,6%). Cenimy też odprężenie i relaks (46,5%), czas z bliskimi (42,9%), poprawę nastroju (42,6%), ciszę i spokój (42%) oraz czystość (40,5%). Jeśli chodzi o to, co zniechęca, to są to głównie odchody zwierząt (55,9%), brak dbałości o zieleń i zanieczyszczenia (40,9%), braki w małej architekturze (24,5%), zbyt duże zatłoczenie (23,9%), odległość od domu czy pracy (19%) oraz brak możliwości relaksu (18%).

Aż 62,8% badanych uważa, że park powinien być czysty, a roślinność pielęgnowana. Ważne są też różnorodne gatunki roślin i zwierząt (47,2%), miejsca do aktywnego wypoczynku (46,1%), atrakcje dla rodzin z dziećmi (44,7%) oraz naturalne place zabaw (42,6%). Polacy doceniają parki wolne od smogu (42,5%) i położone z dala od centrum (40,5%).

Z okazji Dnia Wypadów do Parku warto przyjrzeć się, co do zaoferowania mają parki w regionie. Racibórz może pochwalić się rozbudowaną siecią terenów zielonych. W samym centrum miasta znajduje się Park im. Miasta Roth z różnorodną roślinnością, stawem i placem zabaw. W ostatnim czasie zamontowano w nim pierwsze podświetlenia drzew. Odpocząć w cieniu drzew można również w Parku Zamkowym połączonym z nadodrzańskimi bulwarami czy Parku im. kpt. Franciszka Stala przy ul. Kolejowej.

W Wodzisławiu Śląskim mieszkańcy chętnie odwiedzają Park Miejski (Zamkowy) zlokalizowany przy Pałacu Dietrichsteinów. Znaleźć tu można m.in. staw, który zamieszkują łabędzie, i kopiec będący pozostałością po dawnym założeniu zamkowym. Zielono jest również w Rodzinnym Park Rozrywki Trzy Wzgórza – kompleksie rekreacyjnym oferującym wiele atrakcji dla całej rodziny.

W Rybniku przy Kampusie znajduje się Park Tematyczny nad Nacyną im. Adama Fudalego, który łączy funkcje rekreacyjne z edukacyjnymi i kulturalnymi. W dzielnicy Meksyk położony jest Park Kozie Góry – pierwszy park miejski w Rybniku otwarty w 1905 r. Przy KWK Chwałowice zlokalizowany jest Park Górnika, a z inicjatywy KWK Jankowice powstał Park Osiedlowy w dzielnicy Boguszowice Osiedle. Natomiast Gwarectwo Węglowe przy KWK Rymer założyło Park Czempiela w Niedobczycach. Pomiędzy ul. Gliwicką, Cegielnianą, ks. Rybnickiego i ks. Brudniok znaleźć można ponadto Park im. św. Jana Sarkandra zwany parkiem „na wzgórzu” lub „na górce”. Mniej typowym miejscem na spacery może być zabytkowy park przy rybnickim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

W Żorach jednym z najciekawszych parków jest Park Cegielnia, który powstał w miejscu zakładu wytwarzającego cegłę. Centralnym punktem jest w nim tężnia, która ma kszałt okręgu o średnicy 30 m i wysokość 7 m. Na jej koronie znajduje się ścieżka spacerowa, z której roztacza się widok na okolicę. Po likwidacji garnizonu założono z kolei Park Staromiejski, który niedawno przeszedł rewitalizację. Powstała nowa fontanna nawiązująca do historycznego wodotrysku, ławki czy hamaki do wypoczynku, a także posadzono mnóstwo roślinności. W pobliżu znajduje się najstarszy zachowany żorski cmentarz, który po rewitalizacji również służy jako park.

Jastrzębie-Zdrój, czyli miasto, które niegdyś było uzdrowiskiem, może pochwalić się Parkiem Zdrojowym pełnym zabytkowych elementów architektury, jak Dom Zdrojowy, Pijalnia Wód, Łazienki II (Galeria Historii Miasta) czy Łazienki III. Miejsce w ostatnim czasie przeszło rewitalizację, w ramach której m.in. przebudowano plac główny i alejki, a także wyremontowano budynek Łazienki III. Inne miejsca do wypoczynku wśród zieleni w tym mieście to Park Dąbrówka, Park Uniwersytecki i Jar Południowy.

fot. arch. red.; zdjęcie Parku Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim: Latający Obiektyw/UM Wodzisław Śląski
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka