• +48 502 21 31 22

Ponad 197 tys. firm w regionie skorzystało z wakacji składkowych

Przedsiębiorca zachowuje w tym czasie ciągłość ubezpieczenia. Może nadal prowadzić działalność, ale może również zdecydować się na urlop.

Ponad 197 tys. firm w regionie skorzystało z wakacji składkowych

Wakacje to czas odpoczynku, ale dla wielu mikroprzedsiębiorców mogą być także szansą na obniżenie kosztów działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o możliwości skorzystania z tzw. wakacji składkowych, które pozwalają przedsiębiorcom na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Od momentu uruchomienia programu w listopadzie 2024 r. do ZUS wpłynęły 2 mln wniosków, z czego ponad 197 tys. pochodziło z województwa śląskiego.

Wakacje składkowe to mechanizm, który pozwala przedsiębiorcy na zawieszenie płacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy przez jeden wybrany miesiąc w roku. W tym okresie składki za przedsiębiorcę są finansowane z budżetu państwa, a ich opłacenie jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. – Przedsiębiorca zachowuje w tym czasie ciągłość ubezpieczenia, co więcej, w trakcie wakacji składkowych przedsiębiorca może nadal prowadzić działalność, osiągać przychody i wystawiać faktury, ale może również zdecydować się na urlop – wybór należy do niego. Wakacje składkowe to szansa na realne obniżenie kosztów prowadzenia działalności, bez ryzyka utraty ciągłości ubezpieczenia czy prawa do zasiłków – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Z ulgi tej mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający maksymalnie 9 osób, komornicy sądowi, a także wspólnicy spółek cywilnych (pod warunkiem, że złożą wniosek ze swojego indywidualnego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której są wspólnikami).

Zwolnienie obejmuje składki naliczane od najniższej obowiązującej podstawy. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki, budżet państwa pokryje je w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku opłacania pełnych składek ZUS podstawą do zwolnienia jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie nie dotyczy składki zdrowotnej. W czasie wakacji składkowych nadal trzeba ją opłacać, podobnie jak wszystkie składki za pracowników, zleceniobiorców i osoby współpracujące. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca może zostać zwolniony z opłacania składki pod warunkiem, że podlegał temu ubezpieczeniu przez co najmniej jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku oraz w miesiącu, którego wniosek dotyczy.

Aby skorzystać z tej ulgi, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków:
- w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi podlegać ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej jeden dzień,
- łączna liczba osób zgłoszonych przez przedsiębiorcę do ubezpieczeń społecznych (w tym przedsiębiorca) nie może przekraczać dziesięciu,
- w ciągu dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku przychód z działalności nie może przekroczyć równowartości 2 mln euro,
- musi dysponować limitem pomocy de minimis równym lub wyższym niż kwota składek do zwolnienia,
- nie może prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy w zakresie tożsamym z obecnym prowadzeniem działalności.

Wniosek o wakacje składkowe (formularz RWS) należy złożyć elektronicznie przez profil płatnika na PUE/eZUS. Dokument musi być złożony najpóźniej do końca miesiąca poprzedzającego planowany miesiąc skorzystania z ulgi – np. aby uzyskać zwolnienie za sierpień, wniosek należy złożyć do końca lipca. Informację o przyznaniu lub odmowie ulgi przedsiębiorca znajdzie na swoim profilu na PUE/eZUS. ZUS dodatkowo powiadomi go e-mailem lub SMS-em, jeśli takie dane są podane na koncie. Jeśli ulga zostanie przyznana tylko częściowo albo ZUS odmówi jej przyznania, zostanie wydana decyzja – również dostępna na PUE/eZUS. Od decyzji można odwołać się do sądu za pośrednictwem ZUS.

W województwie śląskim z tej ulgi skorzystało już ponad 197 tys. przedsiębiorców. Najwięcej wniosków wpłynęło do Oddziału ZUS w Rybniku – ponad 42 tys. W dalszej kolejności znalazły się Oddziały ZUS w Bielsku-Białej (36 tys.), Zabrzu (33,4 tys.), Chorzowie (31,5 tys.), Częstochowie (28,6 tys.) i Sosnowcu (25,5 tys.).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka