• +48 502 21 31 22

Przedsiębiorcy mogą rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT

Dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT dostępne są formularze podatkowe z częściowo uzupełnionymi danymi.

Przedsiębiorcy mogą rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, by rozliczyć swoje dochody. Na ich kontach czekają częściowo uzupełnione formularze PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Możliwość ta dotyczy również przedsiębiorców z zawieszoną działalnością.

– W zeszłym roku po raz pierwszy udostępniliśmy w usłudze Twój e-PIT formularze dla przedsiębiorców. Obdarzyli nas oni zaufaniem i złożyli ponad 900 tys. deklaracji tym kanałem. Na podstawie doświadczeń z zeszłorocznej akcji PIT ulepszyliśmy usługę Twój e-PIT udostępnianą przedsiębiorcom, aby była jeszcze bardziej przyjazna i wygodna dla użytkowników – podkreśla Małgorzata Krok, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Podatnicy mogą skorzystać z następujących formularzy: PIT-28 – do rozliczeń przychodów działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem oraz z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, PIT-36 – do rozliczania m.in. przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej oraz PIT-36L – do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym.

Nawet jeśli działalność została zawieszona, przedsiębiorca nadal ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. W takich przypadkach również dostępne są częściowo wypełnione formularze.

We wszystkich formularzach znajdują się wstępnie uzupełnione dane, takie jak: dane rejestracyjne (NIP, imię i nazwisko, adres, urząd skarbowy, rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty), numer mikrorachunku, na który należy dokonać zapłaty podatku, jeśli taka będzie wynikała z rozliczenia, kwoty wpłaconych w 2024 r. zaliczek na podatek lub ryczałtu oraz numer KRS OPP i cel szczegółowy, na który zostało przekazane 1,5% podatku należnego, o ile dane te zostały wskazane w rozliczeniu złożonym za 2023 r. oraz jeśli organizacja ta nadal znajduje się w Wykazie OPP. Ponadto formularz PIT-36 zostanie automatycznie uzupełniony o ulgę na dzieci (jeśli była rozliczana w 2023 r. lub dziecko urodziło się w 2024 r.) oraz dane z dokumentów PIT-11, PIT-40A/11A i PIT-R.

W celu uzupełnienia brakujących informacji przedsiębiorcy mogą skorzystać ze specjalnego kreatora, który pomaga wprowadzić dane dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L), kwoty należnych zaliczek na podatek (w PIT-36 lub PIT-36L) lub kwoty należnego ryczałtu (w PIT-28), składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulg i odliczeń, o ile przysługuje mu uprawnienie do skorzystania. Po uzupełnieniu wszystkich danych deklarację można zaakceptować i wysłać elektronicznie. Warto pamiętać, że formularze dla przedsiębiorców nie są akceptowane automatycznie – podatnik musi samodzielnie je zatwierdzić.

Usługa e-PIT chwilowo nie działa – wyłączono ją do 14 lutego, by zasilić ją informacjami o przychodach podatników, a następnie wygenerować PIT-y.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka