• +48 502 21 31 22

Co szóste przestępstwo gospodarcze w Polsce ujawniono na Śląsku

Oszustwa podatkowe, akcyzowe czy działania na szkodę Unii Europejskiej – to tylko część przestępstw gospodarczych, jakie wykryto w 2024 r.

Co szóste przestępstwo gospodarcze w Polsce ujawniono na Śląsku

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą mieli w minionym roku ręce pełne roboty. Ujawniono tysiące przestępstw gospodarczych i zakończono wiele skomplikowanych śledztw. Rozbito m.in. mafię śmieciową, zatrzymano sprawców tzw. oszustw nigeryjskich i zlikwidowano nielegalną rozlewnię perfum.

W minionym roku w województwie śląskim wszczęto najwięcej postępowań w Polsce – 17,5 tys. – stwierdzających popełnienie również największej w kraju liczby przestępstw – prawie 40 tys. Wskaźnik ich wykrywalności osiągnął 75,5%, co stanowi jeden z najwyższych wyników w Polsce. Pomimo ogólnego spadku liczby przestępstw przestępczość gospodarcza na terenie województwa śląskiego stanowiła ponad 16% wszystkich ujawnionych przypadków w Polsce.

– Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą uzyskują najlepsze w kraju wyniki w zakresie zwalczania przestępstw gospodarczych takich jak przestępczość podatkowa, akcyzowa czy na szkodę Unii Europejskiej. W tej grupie spośród prawie 8300 przestępstw stwierdzonych w kraju aż blisko 3850 to przestępstwa popełnione na terenie Śląska. Praca nad takimi sprawami to często miesiące, a nawet lata śledztw, które wymagają ogromnego zaangażowania i wiedzy. Dzięki temu jednak nasi śledczy rozwiązali wiele trudnych spraw i postawili sprawców przed wymiarem sprawiedliwości – podkreśla Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Dużym wyzwaniem pozostają oszustwa internetowe, które każdego dnia dotykają dziesiątek osób. W 2024 r. w województwie śląskim wszczęto blisko 10 tys. postępowań dotyczących cyberprzestępczości, co stanowi znaczącą część ogólnopolskiej liczby takich przypadków (72 tys.). W ramach działań zatrzymano m.in. osoby oszukujące metodą "na policjanta" w Katowicach i Częstochowie. Jednak specyfika internetu oraz fakt, że część grup przestępczych działa zza granicy, sprawiają, że walka z tego rodzajem przestępczości jest wyjątkowo trudna. – Dlatego pamiętajmy o ostrożności i edukacji – najlepszą obroną przed cyberprzestępcami jest świadomość. Apelujemy o rozwagę w kontaktach internetowych i przestrzegamy przed zbyt atrakcyjnymi ofertami finansowymi, fałszywymi wiadomościami od „banków” czy oszustwami na „kuriera” – ostrzegają policjanci.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka