• +48 502 21 31 22

Urzędy pracy mają stać się bardziej pomocne i przyjazne

Projekt ustawy zakłada m.in. ułatwienie pracodawcom zgłaszania ofert pracy, a także poprawę efektywności funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Urzędy pracy mają stać się bardziej pomocne i przyjazne

Urzędy pracy mają zostać przekształcone w nowoczesne instytucje, które skutecznie wspierają swoich klientów. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna, a bezrobocie na rekordowo niskim poziomie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujemy zmian – przeciwnie, wciąż sporo jest w tym obszarze do zrobienia – podkreśla resort. Jak wskazuje, aktualnie obowiązujące przepisy tworzone były 20 lat temu, a w międzyczasie nowelizowane około 200 razy. – To, co sprawdzało się dwie dekady wcześniej, gdy bezrobocie było na poziomie 20%, niekoniecznie przystaje do dzisiejszych realiów. Nowe przepisy mają odpowiadać na aktualne potrzeby zarówno osób szukających pracy, jak i pracodawców. Zależy nam, by urzędy pracy były miejscami nowoczesnymi, przyjaznymi i pomocnymi dla swoich klientów. Chcemy wzmacniać potencjał i skuteczność działania publicznych służb zatrudnienia – tłumaczy MRPiPS. Ustawa realizuje również jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Zgodnie z nowymi przepisami będzie można rejestrować się w urzędzie pracy w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Zlikwidowane będą też ograniczenia wiekowe w dostępie wielu instrumentów rynku pracy, m.in. do bonu na zasiedlenie.

Projekt ustawy zakłada również ułatwienie pracodawcom zgłaszania ofert pracy poprzez ograniczenie informacji, które muszą podawać. – Pracodawcy z sektora publicznego będą zobowiązani do zamieszczania ofert pracy w bazie rządowej prowadzonej przez resort pracy. Dodatkowo umożliwimy publikowanie ofert pracy osobom fizycznym np. w zakresie usług opiekuńczych dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami – zapowiada resort. Dodatkowo pojawi się nowy system teleinformatyczny, który umożliwi osobom szukającym pracy zakładanie kont i uzyskiwanie pomocy urzędów pracy online, w tym automatyczne otrzymywanie informacji o nowych ofertach pracy odpowiadających ich kwalifikacjom.

MRPiPS chce także poprawić efektywność funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Najważniejszą zmianą jest poszerzenie dostępu do KFS dla przedsiębiorców samozatrudnionych oraz osób objętych zwolnieniami monitorowanymi, a także osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, ponieważ obecnie korzystają z tego pracownicy zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy.

Będzie większe wsparcie dla rodzin oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. – Pierwszeństwo w uzyskaniu wsparcia z urzędu pracy będzie przysługiwało m.in. bezrobotnym osobom z niepełnosprawnościami, członkom rodzin wielodzietnych posiadającym Kartę Dużej Rodziny. Jednocześnie opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy zarejestrują się jako poszukujący pracy, będą mogli korzystać ze wszystkich form wsparcia na takich samych zasadach, jak osoby bezrobotne. Dzisiaj ten katalog jest ograniczony – wskazuje resort.

Ponadto przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie emeryta. To z jednej strony zachęta dla pracodawców do zatrudniania seniorów, z drugiej – większa szansa na zatrudnienie dla chętnej osoby starszej. Seniorzy będą mogli także korzystać ze szkoleń finansowanych przez urzędy pracy. Zapowiedziano też zwiększenie wsparcia dla grup wrażliwych na rynku pracy. – Szczególną grupą wśród długotrwale bezrobotnych są osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Osoby te z uwagi na wielowymiarowość i specyfikę problemów wymagają kompleksowego wsparcia w procesie powrotu na rynek pracy. Urząd pracy oraz instytucje pomocy społecznej będą zawierały porozumienie o współpracy mające na celu zaplanowanie i realizację działań kierowanych do wspólnego klienta – tłumaczy MRPiPS, który będzie również aktywizował osoby bierne zawodowo. – Osób biernych zawodowo jest dzisiaj w Polsce prawie 12,7 mln. Aż 3,9 mln to osoby w wieku produkcyjnym, które z różnych powodów nie pracują i nie szukają zatrudnienia. Dzięki nowym przepisom urzędy pracy będą miały za zadanie docierać do tej grupy i motywować do podejmowania aktywności zawodowej – wskazuje. W urzędach pracy będą się mogli także rejestrować rolnicy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka