Relacja z 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbywał  się od 7 do 9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Festiwal ten stanowił kulminację całorocznych obchodów nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Jak powiedział JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk:

Fundamentem Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice jest pokazywanie, jak wiele kryje w sobie śląska, krajowa i światowa nauka. Podczas każdej kolejnej edycji wydarzenia prezentujemy różnorodne oblicza nauki w ramach mnóstwa dyscyplin i problemów badawczych – wszystko to przekłada się na bardzo obszerny i złożony program. Staramy się rozwijać akademicki Śląsk. Współpracując od lat z innymi uczelniami m.in. podczas Śląskiego Festiwalu Nauki, chcemy pokazać, że to region dobry do studiowania, do rozwijania własnych pasji, a później kontynuowania kariery zawodowej tu, na Śląsku.

Wykłady i ciekawe wydarzenia

Każdego dnia Festiwalu rozpoczynający wykład wprowadzał uczestników w świat nauki. W sobotę, 7 grudnia prof. Jeff Forshaw wygłosił prelekcję pt. „Czarne dziury. Klucz do zrozumienia Wszechświata”, w której przybliżył zagadnienia związane z czarnymi dziurami w kosmosie. Następnego dnia, prof. Andrzej Dragan podczas wykładu „Czy teraźniejszość istnieje?” poruszył tematykę teorii względności. W poniedziałek, 9 grudnia uczestnicy mogli wziąć udział w prelekcji prof. Lewisa Dartnella zatytułowanej „Jak Ziemia ukształtowała historię ludzkości”, gdzie ukazano wpływ procesów środowiskowych na rozwój cywilizacji.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się Wieczorem Miasta Nauki – podsumowaniem roku obchodów tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Ważnym punktem tego wydarzenia było podpisanie Deklaracji Miasta Nauki przez rektorów uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim – Katowice Miasto Nauki oraz wszystkich osób zainteresowanych dalszym rozwojem naszego regionu. Wydarzenie uświetnił koncert muzyki filmowej w wykonaniu Jana Stokłosy i Stokłosa Collective Orchestra.

Rozmowy o kulturze regionu

W ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice po raz pierwszy uruchomiono przestrzeń Kawiarni Literackiej, współorganizowaną z trzema festiwalami literackimi: Aglo Festiwalem, Festiwalem Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej oraz Festiwalem Słowa im. J. Pilcha Granatowe Góry. Miejsce to stało się areną literackich spotkań i rozmów o historii oraz kulturze regionu.

Jedną z największych atrakcji była ogromna, siedmiometrowa kula umieszczona nad salą wielofunkcyjną MCK, która pozwalała spojrzeć na Ziemię z perspektywy kosmosu.

Laureaci prestiżowych nagród

Podczas Festiwalu wręczono prestiżowe nagrody. W sobotę przyznano Nagrodę POP Science wybitnym popularyzatorom nauki. Wśród laureatów znaleźli się: Karol Wójcicki za profil „Z głową w gwiazdach”, dr Łukasz Lamża za wideoblog „Czytamy naturę” oraz dr inż. Anna Byczek-Wyrostek i dr inż. Edyta Łaskawiec z Politechniki Śląskiej. Nagrodę Specjalną POP Science otrzymał dr Tomasz Rożek. W niedzielę odbyła się gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej, a w poniedziałek rozstrzygnięto konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska”, gdzie nagrodę specjalną przyznano projektowi „Pomóż! Uratuj psiaka” uczniów IV LO w Jastrzębiu-Zdroju.

Śląski Festiwal Nauki Katowice jest wydarzeniem bezpłatnym, dostępnym dla wszystkich. Organizatorzy zadbali o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym tłumaczenia na język migowy, technologie wspomagające słyszenie oraz przestrzenie przyjazne osobom ze spektrum autyzmu.

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice to unikalne wydarzenie, które ukazuje piękno nauki i inspiruje do jej odkrywania.

 

 

opracowanie: kk

zdj. www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice

Galeria zdjęć

90_8.2.jpg
282_8.3.jpg
306_8.4.jpg
68_8.5.jpg
391_8.7.jpg
380_8.6.jpg