Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o wydłużeniu terminu przyjmowania wniosków w programie Mój Prąd 6.0 o ponad dwa miesiące. Informacja pojawiła się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznacza to, że nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0 potrwa do 6 marca 2025 r. lub do wyczerpania środków.
Budżet naboru wynosi 1,25 mld zł, z tego dotychczas złożone wnioski wyczerpują około 70 proc.
Łącznie na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła można otrzymać maksymalnie 28 tys. zł, do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
W związku z tą informacją warto zgłębić wiedzę na temat działania instalacji fotowoltaicznej i korzyściami jej dotyczącymi.
Dlaczego fotowoltaika jest ekologiczna i jak działa?
Moduły fotowoltaiczne zwane również panelami PV lub ogniwami fotowoltaicznymi, mają za zadanie zamianę promieniowania słonecznego, które do nas dociera na niezbędną nam energię elektryczną. Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest w 100% ekologiczna i nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ponieważ nie produkuje żadnych spalin.
Cały proces wytwarzania energii przez panele PV polega na tym, że foton (najmniejsza jednostka światła) uderza w płytkę krzemową znajdującą się na panelu. Foton jest pochłaniany przez krzem, z którego zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Następnie wybija on ze swojej pozycji elektron, zmuszając go do ruchu. Jak wiemy, ruch elektronu jest właśnie przepływem prądu elektrycznego.
Warto wspomnieć, że produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd to prąd stały. Aby wykorzystać wyprodukowany prąd w naszych gniazdkach elektrycznych, musimy przekształcić prąd stały na prąd zmienny, a służy do tego urządzenie zwane falownikiem (inwerterem).
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z:
Paneli fotowoltaicznych zamieniających energię słoneczną na energię elektryczną, inwertera (falownika) zamieniającego produkowany przez panele prąd stały na prąd zmienny, licznika dwukierunkowego liczącego energię wyprodukowaną przez panele oraz zużytą z sieci, a także kabli łączących poszczególne panele z inwerterem.
Gdzie można ją zamontować?
Instalację fotowoltaiczną można zamontować wszędzie tam, gdzie będzie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. W razie konieczności można skorzystać z profesjonalnego doradztwa i dowiedzieć się, które miejsce na zamontowanie u siebie instalacji fotowoltaicznej będzie najlepsze.
Dlaczego warto?
Zamontowanie paneli fotowoltaicznych sprawia, iż kwota na rachunkach za wyprodukowaną energię elektryczną zasilającą dom lub inny obiekt, może spaść. Kolejne argumenty przemawiające na korzyść instalacji fotowoltaicznych to własna niezależność energetyczna i ekologia. Światło słoneczne jest naturalnym, tak więc ekologicznym źródłem energii. Montując u siebie moduły PV, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla i realnie przyczyniamy się do poprawienia jakości powietrza w naszym regionie oraz dbamy o ekologię. Dodatkowym atutem fotowoltaiki jest jej długa żywotność. To opłacalna inwestycja, ponieważ instalacje fotowoltaiczne mają bardzo długi okres eksploatacji, który wynosi średnio 25-30 lat, co potwierdzają okresy gwarancji, które w zależności od producenta wahają się często w okolicach 25 lat.
Biorąc pod uwagę wszystkie zalety ekologicznego rozwiązania, jakim jest instalacja fotowoltaiczna, warto rozważyć kontakt z profesjonalistami zajmującymi się jej wyceną i montażem. Warto skorzystać z naturalnej energii, jaką daje nam słońce.
https://www.facebook.com/prosatpl
telefon: +48 32 419 0120
tel. kom.: +48 695 11 88 02
opracowanie: kk