• +48 502 21 31 22

Koszty energii i zatrudnienia największymi problemami sektora HoReCa

Większość firm usługowych działających w turystyce ma wystarczające moce produkcyjne potrzebne do realizacji zamówień na kolejne trzy miesiące.

Koszty energii i zatrudnienia największymi problemami sektora HoReCa

Większość firm z sektora HoReCa oraz działających w obszarze kultury, rozrywki i rekreacji ma płynność finansową wystarczającą na więcej niż trzy miesiące funkcjonowania. Jednocześnie narzekają one na koszty energii i rosnące koszty zatrudnienia.

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że wśród firm usługowych prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, a także przedsiębiorstw działających w obszarze kultury, rozrywki i rekreacji 73% ma płynność finansową wystarczającą na więcej niż trzy miesiące funkcjonowania. 20% prognozuje poprawę swojej kondycji finansowej w przyszłości, a 12% – pogorszenie. 30% przedsiębiorstw z tej branży odnotowało w ciągu miesiąca wzrost wartości sprzedaży, a 23% – wzrost liczby nowych zamówień.

83% firm usługowych działających w turystyce ma wystarczające moce produkcyjne potrzebne do realizacji zamówień na kolejne trzy miesiące. Na zbyt małe moce wskazuje 9% pytanych, co często ma związek z brakiem pracowników. 14% przedsiębiorstw planuje zwiększyć liczbę zatrudnionych w najbliższych trzech miesiącach.

Wśród barier prowadzenia biznesu w czerwcu prawie 70% firm związanych z turystyką wskazało na koszty energii, 67% na rosnące koszty zatrudnienia, a 66% – na niepewność sytuacji gospodarczej. Na zatory płatnicze wskazało 25% przedsiębiorstw.

Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, ze turystyka ma duży potencjał wzrostu – w 2023 r. wypracowała ok. 5,2% PKB, a w ciągu kilku lat ma osiągnąć poziom 6-7%. – Pewnym impulsem rozwojowym mogą okazać się środki z Krajowego Planu Odbudowy. Program przeznaczony jest dla przedstawicieli takich sektorów jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka lub kultura. Celem inwestycji jest wsparcie MŚP działających w wyżej wymienionych sektorach, które zostały najbardziej dotknięte następstwami pandemii COVID-19 w Polsce – wskazuje PIE.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka