• +48 502 21 31 22

Blue Velo połączy Raciborszczyznę z Morzem Bałtyckim

Na pierwszym etapie przedsięwzięcia zaplanowano trzy odcinki o łącznej długości ok. 30,5 km.

Blue Velo połączy Raciborszczyznę z Morzem Bałtyckim

Odrzańska Trasa Rowerowa Blue Velo, czyli międzynarodowa trasa rowerowa nr 3, to szlak o długości ok. 1000 km, który pozwoli rowerzystom przejechać całą zachodnią granicę Polski wzdłuż rzeki Odry, a na terenie powiatu raciborskiego połączy tereny gmin Krzyżanowice, Racibórz i Rudnik. Odcinek z Chałupek do Zabełkowa jest już gotowy – są to tzw. Meandry Odry. Dalszy szlak wieść będzie wałami Zbiornika Racibórz Dolny przez Krzyżanowice, Tworków i Bieńkowice aż do Raciborza. Na terenie Raciborza będzie poprowadzony prawym brzegiem rzeki przez Płonię, pod mostem na ul. Piaskowej, dalej istniejącym odcinkiem obok zakładu Tokai Cobex, przez Park Zamkowy, obok zamku i przystani, przez bulwary nadodrzańskie do kładki, a następnie lewym brzegiem rzeki obok Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i ogrodów działkowych, i dalej nad samą rzeką aż do Miedoni, gdzie trafi na teren gminy Rudnik. Tutaj po zachodniej stronie rzeki wieść będzie przez Brzeźnicę i Łubowice aż do Grzegorzowic, do granicy z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim.

11 czerwca w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się kolejne spotkanie w sprawie Blue Velo. Tym razem omówiono opracowanie Programu Funkcjonalno Użytkowego dla projektu pn. "Budowa Krajowej Trasy Rowerowej nr 3 Rudnik – Racibórz – Krzyżanowice – etap 1". W wydarzeniu uczestniczyli: Jacek Wojciechowicz – prezydent Raciborza, Tomasz Kruppa – zastępca wójta gminy Rudnik, Grzegorz Utracki – wójt gminy Krzyżanowice, projektant Tobiasz Nykamowicz oraz przedstawiciele Wydziału Promocji Kultury i Turystyki oraz Wydziału Rozwoju.

Na pierwszym etapie przedsięwzięcia zaplanowano trzy odcinki o łącznej długości ok. 30,5 km: ok. 8 km w gminie Rudnik, ok. 8,5 km w Raciborzu i ok. 14 km w gminie Krzyżanowice. W planach jest również złożenie partnerskiego wniosku o dofinansowanie w ramach trwającego naboru w zakresie Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027, Działanie 03.03 Regionalne Trasy Rowerowe – ZIT Subregionu Zachodniego.

fot. arch. red., UM Racibórz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

573_um_raciborz_(1).JPG
703_um_raciborz_(2).JPG
649_um_raciborz_(3).JPG
770_um_raciborz_(4).JPG
120_um_raciborz_(5).JPG

Podobne artykuły

Wyszukiwarka