• +48 502 21 31 22

Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026

Tytuł ten co roku przyznaje się jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego.

Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026

Złożony przez Miasto Rybnik wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty. W sumie o ten prestiżowy tytuł rywalizować będzie dziewięć europejskich miast. Są to: Braga (Portugalia), Braszów (Rumunia), Kordoba (Hiszpania), Guimarães (Portugalia), Heilbronn (Niemcy), Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee (Austria), Linz (Austria), Ryga (Łotwa) oraz Rybnik (Polska).

Na obecnym etapie wnioski są oceniane i recenzowane przez siedmiu niezależnych ekspertów. Ogłoszenie miast-finalistów konkursu zaplanowano na lipiec, a ich prezentacje odbędą się w dniach 23-24 października w hiszpańskiej Walencji. Zwycięzca EGC 2026 będzie znany podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród 24 października w Walencji.

"Zielona Stolica Europy" to konkurs, w ramach którego co roku jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego, przyznawane jest to szczególne wyróżnienie. Tytuł, o który walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko. Miasto będzie oceniane w siedmiu kategoriach: powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu.

Głównym przesłaniem inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem "W zielonych miastach żyje się przyjemniej". – Uczestnictwo w tym konkursie to z jednej strony bardzo ambitne wyzwanie, z drugiej jednak powinniśmy pokazywać nasze osiągnięcia w walce ze smogiem: inwestycje w termomodernizację, pozyskiwanie gigantycznych środków na walkę o czyste powietrze, ale też innowacje, które w Rybniku zaistniały, jak autobusy wodorowe, stacja tankowania wodoru i pewien trend, który chcemy zapoczątkować: od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego. Myślę, że to są ważne argumenty, które warto pokazać. Z miasta, które nazywane było stolicą smogu, w ciągu kilku lat zrobiliśmy miasto, będące liderem walki ze smogiem, pokazywane w całej Polsce jako miasto, które poradziło sobie z tym problemem – wskazuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka