• +48 502 21 31 22

Małe i średnie przedsiębiorstwa z jeszcze większym wsparciem

Katowicki RIG już w 2020 r., powołując do życia Centrum Wsparcia MŚP, wdrożył program pomocy dla tego sektora na terenie województwa śląskiego.

Małe i średnie przedsiębiorstwa z jeszcze większym wsparciem

16 maja podczas posiedzenia Rady Krajowej Izby Gospodarczej doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy w obszarze rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: Tomasz Zjawiony – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Marek Kłoczko – prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Michał Dąbrowski – wieloletni wiceprezes RIG w Katowicach, który decyzją Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. został nowym prezesem zarządu ARP. Zakłada on głównie nowy rozdział finansowania przez ARP małych i średnich przedsiębiorstw, wsparcie procesów inwestycyjnych, sytuacji finansowej firm, a także działań na rzecz transformacji energetycznej.

Tomasz Zjawiony przypomniał, że katowicki RIG już w 2020 r., powołując do życia Centrum Wsparcia MŚP, wdrożył program pomocy dla tego sektora na terenie województwa śląskiego. – Początkowo planowaliśmy wspierać firmy z Katowic i dużych miast regionu, jednak szybko okazało się, że pomoc potrzebna jest także wielu przedsiębiorcom z całego Śląska. Podpisując dzisiaj list intencyjny, wnosimy do porozumienia nasze doświadczenie i know how dotyczące wsparcia nie tylko w sferze finansowej, ale także prawnej, księgowej i kadrowej, a nawet marketingowej. Jestem pewny, że wykorzystując nasze doświadczenie i narzędzia wsparcia ARP S.A., stworzymy unikalny program dla sektora MŚP w Polsce – podkreślił prezes RIG.

– Krajowa Izba Gospodarcza jest stowarzyszeniem regionalnych i branżowych izb gospodarczych działających na terenie Polski. Koncentrujemy nasze działania na wspieraniu polityki gospodarczej, która będzie przyjazna przedsiębiorczości, a naszym celem jest podnoszenie konkurencyjności polskiego biznesu także na arenie międzynarodowej – wskazał Marek Kłoczko. – Świat i gospodarka cały czas się dynamicznie zmieniają, dlatego podpisany dzisiaj list intencyjny jest ważnym sygnałem dla polskiego sektora MŚP, że nie tylko nie zmieniamy kierunku, ale wyraźnie go doprecyzowujemy, by jak najcelniej odpowiadać na potrzeby rodzimych przedsiębiorców – wyjaśnił prezes KIG.

Michał Dąbrowski podkreślił, że pomoc dla przedsiębiorstw z sektora MŚP jest niezwykle ważna. – Ostatnie lata pokazały, że zarówno zawirowania związane z pandemią koronawirusa, jak i sytuacją za naszą wschodnią granicą bardzo mocno odbiły się na sektorze usług, w szczególności w branżach gastronomii, szeroko pojętej rozrywki i sprzedaży detalicznej. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. widzi potrzebę wspierania polskiej przedsiębiorczości na wielu płaszczyznach, nie tylko finansowej. Należy pamiętać, że do grupy MŚP kwalifikuje się aż 99,8% polskich firm. To blisko dwa i pół miliona podmiotów gospodarczych kształtujących polskie PKB. Wierzę, że współpraca z Krajową Izbą Gospodarczą i Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach pozwoli nam wypracować mechanizmy, których celem będzie dalszy rozwój sektora MŚP w Polsce – podsumował prezes ARP.

fot. RIG Katowice
oprac. /kp/

 

 

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka