Ekstremalne zjawiska pogodowe i inne skutki zmian klimatycznych to jedne z głównych zagrożeń dla świata i biznesu wskazywane w tegorocznym "Global Risks Report 2024" opracowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne, Marsh McLennan i Zurich Insurance Group. Raport ten gromadzi opinie eksperckie ponad 1,5 tys. decydentów, twórców polityk i przedstawicieli biznesu z całego świata na temat ciągle zmieniającego się krajobrazu ryzyka. – W ostatniej edycji istotną pozycję zajmują ryzyka klimatyczne, które obejmują zanieczyszczenie i ekstremalne zjawiska pogodowe. Widzimy konieczność szybkiego działania w celu zaradzenia tym ryzykom – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.
Z raportu wynika, że prognozy na najbliższą przyszłość pogarszają się. Krajobraz ryzyk, zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie, po raz kolejny został zdominowany przez te klimatyczne i środowiskowe, a 2/3 respondentów spodziewa się w tym roku nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych wywołanych zmianami klimatu. Zjawiska te, krytyczne zmiany w systemach ziemskich, utrata różnorodności biologicznej i załamanie ekosystemów, niedobory zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenie środowiska stanowią pięć z 10 najpoważniejszych zagrożeń, z którymi świat będzie się musiał zmierzyć w ciągu nadchodzącej dekady. – Ekstremalne zjawiska pogodowe i zanieczyszczenia stanowią bezpośrednie ryzyko, a wpływ zmian klimatycznych stał się niezaprzeczalny. Wszyscy byliśmy świadkami skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych i rośnie świadomość, że w ich efekcie niektóre części planety mogą w przyszłości nie nadawać się do zamieszkania. To podkreśla pilną potrzebę zajęcia się zagrożeniami dla środowiska i znalezienia zrównoważonych rozwiązań – zaznacza ekspert.
Jednak za najważniejsze zagrożenie w krótkim terminie uznano dezinformację, coraz częściej wspieraną przez sztuczną inteligencję. W połączeniu z coraz większą polaryzacją społeczeństwa i kryzysem kosztów utrzymania może ona nasilać niepokoje społeczne i stanowić zagrożenie dla zbliżających się wyborów w kilku głównych gospodarkach świata, m.in. w USA i Indiach. – Dezinformacja wykorzystująca sztuczną inteligencję i jej potencjalny wpływ na wybory jest powodem do niepokoju. Legalność wybieranych rządów może zostać podana w wątpliwość, co prowadziłoby do jeszcze większej polaryzacji społecznej, a nawet konfliktu międzypaństwowego. Biorąc pod uwagę, że w tym roku na świecie ok. 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis.
Na liście globalnych zagrożeń wysoko znalazły się również napięcia geopolityczne i konflikty zbrojne, które będą znajdować się w pierwszej piątce najbardziej palących problemów w perspektywie kolejnych dwóch lat. Ten okres będzie również naznaczony utrzymującą się niepewnością gospodarczą oraz powiększającymi się różnicami w rozwoju gospodarczym i technologicznym. – Wnioski zawarte w tegorocznym "Global Risks Report" podkreślają potrzebę kompleksowego i proaktywnego podejścia do zarządzania ryzykiem. Obejmuje to przeprowadzanie całościowych ocen ryzyka, angażowanie się w planowanie scenariuszy, budowanie odporności, promowanie współpracy, wdrażanie innowacji i angażowanie interesariuszy. W ten sposób organizacje mogą skutecznie stawić czoła złożonym i wzajemnie powiązanym wyzwaniom, jakie stwarzają polikryzysy – wskazuje ekspert.
fot. pixabay.com
oprac. /kp/