• +48 502 21 31 22

Centrum Górnej Odry w Chałupkach oficjalnie otwarte

Centrum Górnej Odry poświęcone jest faunie i florze Odry oraz Granicznych Meandrów Odry zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.

Centrum Górnej Odry w Chałupkach oficjalnie otwarte

3 kwietnia oficjalnie otwarto Centrum Górnej Odry – multimedialne centrum, które znajduje się w miejscu dawnej strażnicy granicznej przy moście cesarza Franciszka Józefa w Chałupkach. Centrum Górnej Odry poświęcone jest faunie i florze Odry oraz Granicznych Meandrów Odry zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Zawiera multimedialną i konferencyjną salę, bibliotekę oraz salę szkoleniową wraz z zapleczem. Na gości czekała multimedialna opowieść o Odrze, a także krótki wykład dr hab. Agnieszki Czajki „Chodź, pójdziemy nad rzekę”.

Przybyłych przywitał wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, który przybliżył historię powstania Centrum Górnej Odry w miejscu dawnej strażnicy. Jak podkrelają lokalne władze, to swoiste "odczarowanie" miejsca, z którym przez lata wiązały się niemiłe wspomnienie podróżujących za granicę. Teraz jest to miejsce otwarte dla wszystkich, które także odczarowuje i Odrę – kiedyś niedostępną na swym granicznym odcinku, dziś meandry to miejsce zachwycających wypraw kajakowych i nie tylko. Następnie goście zobaczyli specjalnie dla CGO nakręcony film „Mam na imię Odra”, który oglądać można na wielkim ekranie, a jego przetłumaczone wersje na bocznych panelach. Wszystko wokół dodatkowo zdaje się pływać w rzece dzięki całej ścianie, po której pływają ryby. Po filmie z krótkim wykładem wystąpiła dr hab. Agnieszka Czajka z Uniwersytetu Śląskiego, która opowiadała nie tylko o meandrach Odry, ale także o całym rzecznym ekosystemie. Po niej kilka słów wygłosił Jiří Spáčil z Bohumina, który jest miłośnikiem odrzańskich meandrów. Przyniósł on ze sobą m.in. odlew kręg mamuta, znaleziony przez niego na meandrach.

Multimedialną ekspozycję można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki, która mieści się w CGO. Czeski partner Miasto Bohumin utworzył infrastrukturę turystyczną i zagospodarował teren przy Jeziorze Wyrbickim oraz posadowił na jego powierzchni ekomola. Miejsce powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

598_centrum_gornej_odry_(1).jpg
836_centrum_gornej_odry_(2).jpg
814_centrum_gornej_odry_(3).jpg
790_centrum_gornej_odry_(4).jpg
253_centrum_gornej_odry_(5).jpg
455_centrum_gornej_odry_(6).jpg
616_centrum_gornej_odry_(7).jpg
846_centrum_gornej_odry_(8).jpg
708_centrum_gornej_odry_(9).jpg
857_centrum_gornej_odry_(10).jpg
819_centrum_gornej_odry_(11).jpg
642_centrum_gornej_odry_(12).jpg
375_centrum_gornej_odry_(13).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka