• +48 502 21 31 22

Rybnickie buki mogą stać się Drzewem Roku w Polsce

Zwycięzca stanie do walki w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2025 r. wraz z innymi zwycięzcami etapów krajowych z całej Europy.

Rybnickie buki mogą stać się Drzewem Roku w Polsce

Rybnickie drzewo – dwa złączone buki rosnące na terenie Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego – zakwalifikowało się do finałowej szesnastki konkursu "Drzewo Roku w Polsce" organizowanego przez Klub Gaja. Głosowanie będzie miało przez cały czerwiec na stronie internetowej drzeworoku.pl, a zwycięzca stanie do walki w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2025 r. wraz z innymi zwycięzcami etapów krajowych z całej Europy.

20 marca ogłoszono zwycięzcę Europejskiego Drzewa Roku 2024 r. Trzeci raz z rzędu konkurs wygrało drzewo z Polski – było to buk "Serce Ogrodu" z arboretum w Wojsławicach, który zdobył 39 158 głosów internautów, pokonując francuskiego Płaczącego Buka z Bayeux (24 807) i włoskie Tysiącletnie Drzewo Oliwne z Luras (13 933).

Buk "Serce Ogrodu" rośnie w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w., gdy właścicielem parku był ród von Pritwitzów. Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew w arboretum. Zachwyca nietypowo uformowanym grubym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście zmieniają barwę – od ciemnopurpurowej wiosną, po rudozieloną latem i żółtopomarańczową jesienią.

fot. UM Rybnik, drzeworoku.pl
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka