• +48 502 21 31 22

Nagrody Starosty Raciborskiego Mieszko AD 2023 przyznane

Laureaci otrzymali statuetkę księcia raciborskiego Mieszka wykonaną z brązu, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę finansową.

Nagrody Starosty Raciborskiego Mieszko AD 2023 przyznane

Grzegorz Tomasiak w kategorii twórczość artystyczna, Józef Pluta w kategorii upowszechnianie kultury, Krzysztof Kopeć w kategorii ochrona kultury oraz Grzegorz Wawoczny z nagrodą specjalną – to tegoroczni laureaci Nagród Starosty Raciborskiego Mieszko AD 2023. Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda podczas gali, która miała miejsce w Bieńkowicach, wręczył nagrody za wyjątkowe osiągnięcia dla powiatu raciborskiego w dziedzinie kultury.

W 12. edycji gali uczestniczyli m.in. posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz oraz senator Henryk Siedlaczek, a także samorządowcy ziemi raciborskiej, przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń powiatu raciborskiego. Nie zabrakło także laureatów nagrody z lat ubiegłych i tegorocznych nominowanych. O oprawę artystyczną gali zadbali: Marek Kuder i Celina Kowalewska.

Laureaci otrzymali statuetkę księcia raciborskiego Mieszka wykonaną z brązu, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę finansową. – Z każdą galą przybywa laureatów, którzy dokonują rzeczy wspaniałych i wielkich a dzięki ich pasji i zaangażowaniu możemy się nimi chwalić i doceniać pracę na rzecz krzewienia kultury w powiecie raciborskim – podkreślił Grzegorz Swoboda.

Grzegorz Tomasiak to artysta łączący w swojej twórczości malarstwo, grafikę, rzeźbę, projektowanie graficzne i fotografię cyfrową. Zajmuje się także edukacją artystyczną. Od 12 lat kieruje galerią sztuki w Starym Opactwie w Rudach. Zwoją wiedzę zdobywał na artystycznych kierunkach w Uniwersytecie Poznańskim i Śląskim oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Uzyskał tytuł doktora sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest ubiegłorocznym stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Artysta łącząc tradycyjne techniki ikonopisania z dodatkowymi technologiami, tworzy m.in. współczesne ikony. Inspirację w swojej twórczości czerpie zarówno ze stylu greckiego, prawosławnego, jak i bizantyjskiego. Szczególnie interesujące w jego tworzeniu jest pojęciem ikonokodów, czyli dzieł wykorzystujących kodowanie do przekazywania dodatkowych informacji i symboliki. Łącząc sztukę sakralną z nowoczesnością, otwiera nowe możliwości artystycznej interpretacji i komunikacji. Jego prace obecne są w wielu miejscach na świecie. Artysta znany jest również jako animator wielu wydarzeń kulturalnych, edukatorem artystycznym dzieci i młodzieży, popularyzator kultury i sztuki oraz promotor lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Józef Pluta 20 lat temu założył Stowarzyszenie Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, którego pełnił funkcję prezesa i hetmana. Działalność bractwa to kultywowanie i odtwarzanie wielowiekowych tradycji kulturalnych i obywatelskich, dawnych bractw strzeleckich Raciborza. Dzieje się to poprzez organizację i uczestnictwo w wielu bardzo widowiskowych imprezach historycznych, turniejach strzeleckich i pokazach. Jedną z najbardziej znanych to intronizacja króla kurkowego. Dzięki jego niezwykłej inwencji Raciborskie Bractwo pod jego wodzą aktywnie współpracuje z innymi stowarzyszeniami w kraju. Bierze też udział w międzynarodowych spotkaniach strzelców historycznych. Wszędzie tam upowszechnia kultura ziemi raciborskiej. Od lat pod przewodnictwem Józefa Pluty konfrateria zacnych puszkarzy rozpoczyna Pływadło na Odrze, a w ubiegłym roku uświetniła swoją obecnością na festiwale mażoretkowy i Oktoberfest. Dzięki staraniom prezesa i hetmana dwa lata temu otwarto Skwer Bractw Strzeleckich, a siedziba bractwa uznana została przez raciborskie PTTK za atrakcyjne miejsce godne zwiedzania ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji kulturalno-historycznych. Józef Pluta za swoją działalność doceniony został m.in. Orderem Zasług Krzyżem Komandorskim z Mieczami Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Krzysztof Kopeć od 7 lat jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach. Jednocześnie zarządza Zabytkową Stacją Kolei Wąskotorowej w Rudach. Do najważniejszych jego osiągnięć należy rozbudowa i remont stacji, skutecznego pozyskiwania środków na te cele, systematyczny i trwały jej rozwój oraz troska o jej popularność i rozpoznawalność oraz wprowadzenie i kontynuacja wielu bardzo atrakcyjnych, tematycznych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia popularności zabytku oraz szerokiej promocji, zapewniając obiektowi funkcjonowanie w elitarnym, śląskim szlaku zabytków techniki oraz w grupie zabytków promowanych w ramach święta pod nazwą Industriada. Zwiększające się liczby odwiedzających obiekt spowodowała, że stacja została bardzo wysoko sklasyfikowana przez Urząd Transportu Kolejowego w gronie tego typu jednostek w Polsce. Wszystkie działania dyrektora wybitnie i skutecznie zwiększają popularność obiektu nie tylko w regionie czyniąc go jednocześnie jedną z największych atrakcji powiatu raciborskiego oraz solidną marką turystyczną. Krzysztof Kopeć za zasługi dla rozwoju turystyki otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego.

Grzegorz Wawoczny – z wykształcenia prawnik i menedżer, z zamiłowania historyk, z zawodu dziennikarz. Jest autorem kilkudziesięciu książek, rozpraw, artykułów i scenariuszy historycznych i turystycznych poświęconych dziejom Śląska, Raciborza i ziemi raciborskiej. Pisał dla mediów regionalnych i ogólnopolskich, tworzył scenariusze dla telewizji polskiej. Jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych i wykładowcą w Śląskim Uniwersytecie III Wieku w Raciborzu. Aktywnie uczestniczy, konsultuje i współtworzy wiele ważnych wydarzeń społeczno-kulturowych. Udziela się w imprezach charytatywnych, prowadzi i moderuje sesje naukowe, sympozja i konferencje. Prezentuje wykłady i prelekcje, poprzez swoje rozliczne aktywności promuje miasto i powiat. Udziela się w realizacji licznych projektów we współpracy z Muzeum i Zamkiem Piastowskim w Racuborzu. Od lat utrzymuje liczne kontakty z instytucjami, placówkami i organizacjami świadczącymi usługi w dziedzinie kultury, edukacji i sztuki, służąc zawsze fachowym i twórczym wsparciem w zakresie realizacji różnych tematycznych projektów służącym celom edukacyjnym, turystycznym i naukowym. Wydatnie pomaga przy organizacji wystaw, instalacji, kiermaszów i ekspozycji.

fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

306_mieszko_2023_(2).jpg
179_mieszko_2023_(1).jpg
267_mieszko_2023_(3).jpg
436_mieszko_2023_(4).jpg
394_mieszko_2023_(5).jpg
376_mieszko_2023_(6).jpg
432_mieszko_2023_(7).jpg
911_mieszko_2023_(8).jpg
657_mieszko_2023_(9).jpg
41_mieszko_2023_(10).jpg
839_mieszko_2023_(12).jpg
803_mieszko_2023_(11).jpg
679_mieszko_2023_(13).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka