Woj. śląskie jako pierwszy w kraju samorząd na poziomie regionalnym rozpoczyna prace nad Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. Podpisy pod dokumentem złożyli: wicemarszałek Łukasz Czopik i członek zarządu województwa Krzysztof Klimosz. Realizacją projektu zajmie się Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie.
To element kształtowania polityki rozwoju i wizji regionu w kontekście coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych. Będzie zawierał plan działań adaptacyjnych w oparciu o przeprowadzoną diagnozę, w tym analizę zjawisk klimatycznych oraz identyfikację najbardziej wrażliwych obszarów i sektorów. Opracowanie określi priorytety i ramy dla działań adaptacyjnych podejmowanych na szczeblu regionalnym i lokalnym. – Jesteśmy pierwszym województwem, które całościowo jako region skorzysta z tego rozwiązania. Plany adaptacyjne do zmian klimatu realizują już miasta jak Katowice i Częstochowa, ale znacznie trudniej przeprowadzać takie działania na terenach wiejskich. Aby zrobić, to skutecznie potrzebna jest diagnoza – podkreśla Krzysztof Klimosz.
Adaptacja obejmie takie sektory jak: gospodarka wodna, rolnictwo, leśnictwo, różnorodność biologiczna i obszary prawnie chronione, zdrowie, energetyka, budownictwo, transport, obszary górskie, gospodarka przestrzenna, obszary zurbanizowane, obszary pogórnicze. To te sektory zostały zidentyfikowane jako najbardziej podatne na skutki zmian klimatycznych.
W ramach opracowania województwo uruchomi proces szerokiej partycypacji społecznej, który będzie miał na celu włączenie jak największej liczby interesariuszy, instytucji oraz grup społecznych. Prace nad dokumentem rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Działania te będą realizowane między innymi poprzez warsztaty oraz spotkania prowadzone w formie stacjonarnej we wszystkich czterech subregionach województwa, a także spotkania on-line czy ankietyzację.
Opracowanie Regionalnego Planu Adaptacji do zmian klimatu będzie realizowane w ramach projektu zintegrowanego LIFE "IP LIFE dla Adaptacji Terenów Pogórniczych" współfinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE w ramach środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także budżetu Województwa Śląskiego. Beneficjentem koordynującym ten projekt jest kraj morawsko-śląski w Czechach – w opracowaniu dokumentu zostaną wykorzystane dobre praktyki oraz doświadczenie tego regionu w opracowaniu planu adaptacji do zmian klimatu.
fot. Tomasz Żak/UMWS
oprac. /kp/