• +48 502 21 31 22

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego wciąż czarne

Mimo łagodnej zimy w wielu miejscach materia pokrywająca mobilne płuca zaczerniła się, wskazując na złą jakość powietrza.

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego wciąż czarne

Trwa piąta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. Mobilna instalacja modelu ludzkich płuc w ciągu trzech miesięcy odwiedziła 40 miejscowości w całej Polsce. W woj. śląskim były to m.in. Łaziska Górne, Lubliniec, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Mysłowice, Czeladź i Rydułtowy. Mimo łagodnej zimy w wielu miejscach materia pokrywająca mobilne płuca zaczerniła się.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Są one filtrowane przez płuca i osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach.

To piąty sezon grzewczy, w którym PAS prowadzi kampanię, ale pierwszy, w którym instalacja odwiedzała miasta i gminy na ich zaproszenie. Do końca sezonu mobilne płuca trafią jeszcze do czternastu miejscowości. – Spotkaliśmy się z bardzo dużą popularnością naszej kampanii, otrzymując wiele zaproszeń z gmin. Części miejscowości musieliśmy odmówić z uwagi na ograniczoną liczbę instalacji. Ale zapraszamy na kolejny sezon grzewczy, postaramy się uwzględnić jak najwięcej chętnych gmin – zachęca koordynatorka kampanii Magdalena Cygan. – Największe zapotrzebowanie na mobilną instalację zanotowaliśmy w Małopolsce i woj. śląskim – w tym sezonie grzewczym odwiedziliśmy już dwadzieścia gmin. Co ciekawe, nasza instalacja była obecna na różnego rodzaju imprezach. Byliśmy na Igrzyskach Wolności w Łodzi, Śląskim Festiwalu Nauki czy Kongresie “4 żywioły” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasza instalacja była też przedmiotem licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W rezultacie aukcji jeszcze tej zimy pojedziemy z nimi do Sulęcina w woj. lubuskim – wymienia Magdalena Cygan.

Płuca są umieszczane głównie w miejscach, gdzie brakuje pomiarów jakości powietrza, co często skutkuje brakiem świadomości mieszkańców, jakim powietrzem oddychają. Kampania ma także na celu zachęcanie do konkretnych działań, takich jak ocieplenie domów oraz wymiana starych, nieefektywnych kotłów i pieców. Zrezygnowanie z przestarzałych źródeł ciepła na rzecz nowoczesnych, wydajnych rozwiązań stanowi inwestycję, która nie tylko przynosi oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, ale również poprawia jakość powietrza. Ważnym elementem mającym wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania jest też termomodernizacja budynków. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co skutkuje znacznymi stratami finansowymi. Ocieplenie budynków pozwala zmniejszyć te straty średnio o około połowę.

Czytaj także: Polski Alarm Smogowy apeluje do rządu o walkę ze smogiem

fot. freepik.com, PAS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka