• +48 502 21 31 22

Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie – 2024 r. bez rewolucji w podatkach

Poprzednie lata zdaniem przedsiębiorców przyniosły wiele chaotycznych i niepotrzebnych zmian, które utrudniały podejmowanie decyzji biznesowych.

Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie – 2024 r. bez rewolucji w podatkach

Przedsiębiorców w 2024 r. czeka mniej zmian w prawie podatkowym w porównaniu z latami poprzednimi, jednak nowości nie zabraknie. Przed nimi Krajowy System e-Faktur, dyskusja o składkach na ubezpieczenie zdrowotne czy unijna dyrektywa o tzw. globalnym minimalnym podatku od korporacji.

– Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że z dniem pierwszego stycznia wchodzą w życie liczne zmiany w prawie podatkowym. Nowe przepisy przeważnie uchwalane były w ostatnich miesiącach poprzedniego roku i zaczynały obowiązywać po bardzo krótkim vacatio legis. Tak krótkim, że pierwsze tygodnie każdego nowego roku były czasem analizowania i dostosowywania się do tych zmian – zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan. Tym razem jest inaczej. – Zmian w prawie podatkowym jest mniej, przedsiębiorcy i osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe nie zaczynają go od studiowania obszernych poradników i zestawień zmieniających się przepisów, analizy problemów i wątpliwości związanych z tym jak stosować nowe regulacje. Choć z początkiem roku nie mamy rewolucji w prawie podatkowym na miarę Polskiego Ładu, to największe wyzwanie czekające na przedsiębiorców w tym roku jest wciąż przed nimi – dodają eksperci.

W lipcu zacznie obowiązywać Krajowy System e-Faktur. – Kluczowe dla firm będzie zbudowanie, dostosowanie oraz integracja systemów księgowych, aby móc wystawiać i przesyłać faktury w ramach KSeF. Ponadto poza zmianami w systemach księgowych aktualizacji wymagać będą procesy związane z wystawianiem faktur, procedury, umowy i inne dokumenty. To ogromna praca, którą będą musieli wykonać przedsiębiorcy i osoby odpowiedzialne w firmach za sprawy podatkowe – podkreśla Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu pracy Lewiatana.

Ministerstwo Finansów nie zapowiedziało rewolucji w systemie podatkowym. To dla nich ważne, ponieważ poprzednie lata zdaniem przedsiębiorców przyniosły wiele chaotycznych i niepotrzebnych zmian, które utrudniały podejmowanie decyzji biznesowych. Lewiatan liczy na realizację składanych obietnic, że przepisy podatkowe będą uchwalane z większym poszanowaniem praw i interesów przedsiębiorców oraz że większy nacisk zostanie położony na debatę o potrzebach i oczekiwaniach biznesu.

– Sprawdzianem dla tych deklaracji będzie dyskusja o bardzo ważnych dla biznesu zagadnieniach, takich jak korekta systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców i powrót do składki zryczałtowanej oraz wypracowanie wspólnie z biznesem nowych definicji budynku i budowli dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości, obecnie obowiązująca definicja budowli przestanie obowiązywać z końcem roku w wyniku uznania jej przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją. Ważne dla dużych firm będzie także uchwalenie przepisów implementujących unijną dyrektywę o tzw. globalnym minimalnym podatku od korporacji – dodaje Przemysław Pruszyński.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka