• +48 502 21 31 22

AI stwarza nowe perspektywy zatrudnienia

Współpraca z dużymi modelami językowymi daje szansę ułatwienia i usprawnienia pracy wielu osób w różnych obszarach, nie tylko IT.

AI stwarza nowe perspektywy zatrudnienia

Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji pojawiają się nie tylko nowe aplikacje i rozwiązania, ale także powstają nowe stanowiska pracy. Niektóre umiejętności mogą przydać się osobom niemającym nic wspólnego z branżą IT.

– Wpływ sztucznej inteligencji jest bardzo widoczny w branży IT. W szczególności zauważalny jest wpływ dużych modeli językowych – LLM, które są wykorzystywane do generowania tekstów, tłumaczenia, podsumowywania treści, budowy chatbotów czy też generowania fragmentów kodu systemów IT – wskazuje Radosław Bzoma, ekspert Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA, prezes zarządu w Finture.

Jego zdaniem dzięki obecności AI i jej dalszego rozwijania pojawiają się nie tylko nowe aplikacje i rozwiązania, ale także powstają nowe stanowiska pracy. Wśród zawodów, które mają zyskiwać na popularności, znalazły się m.in. AI Enginneer, Data Scientist czy Machine Learning Engineer. Otwierają się też nieznane wcześniej ścieżki kariery. – Coraz częściej mówi się o tzw. Prompt Engineer. Są to osoby konstruujące zapytania do LLM-ów w celu uzyskania najlepszych rezultatów – tłumaczy ekspert. Nie maleje też zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa. – Rozwój mobilnych produktów finansowych i bankowych napędza wzrost popytu na architektów rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa na urządzeniach mobilnych – dodaje Radosław Bzoma. Jego zdaniem osoby pracujące w szerokorozumianym IT powinny rozwijać umiejętność korzystania z LLM-ów w pracy i umiejętność pisania promptów oraz kompetencje z obszaru cybersecurity awareness.

Istotna jest odpowiednia świadomość całego procesu wytwórczego z uwzględnieniem bezpieczeństwa na każdym etapie realizacji. Jak wyjaśnia ekspert, to także wprowadzenie polityki wewnątrz organizacji dla programistów wszystkich szczebli, z wytycznymi dotyczącymi pisania bezpiecznego kodu oraz przemyślane metody bezpiecznego przetrzymywania danych. Odnosząc się do promptowania, przypomniał, że jest to nowe zjawisko, ale że już pojawiły się pierwsze kursy uczące pisania efektywnych promptów.

Niektóre umiejętności mogą także przydać się osobom niemającym nic wspólnego z branżą IT. – Współpraca z LLM-ami daje szansę ułatwienia i usprawnienia pracy wielu osób w różnych obszarach, nie tylko IT. Zachęcamy do testowania tego typu rozwiązań i ich możliwości również osoby spoza tego sektora, wszystkich, którzy pracują z danymi, tekstem czy innymi rodzajami treści, bo to może mieć realne przełożenie na ich pracę w niedalekiej przyszłości – mówi Radosław Bzoma.

Wiedzę można czerpać z wielu źrodeł. – Z jednej strony studia wyższe i kursy online czy offline, a z drugiej treści dostępne w Internecie, blogi, książki czy webinary – wskazuje Radosław Bzoma. Według niego warto najpierw poczytać opinie, czy dane źródło jest wartościowe, a z czasem sami będziemy w stanie samodzielnie zweryfikować poszczególne źródła.

Czytaj także: Wiele firm nie jest przygotowanych na cybernetyczne zagrożenia

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka