Polska może być liczącym się graczem w unijnych staraniach o rozwój produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ogromne pieniądze, które w technologie te chce zainwestować Bruksela, mogą być szansą na rozwój tego sektora w Polsce.
– Ostatnie tygodnie były czasem skupienia się na kwestii rozwoju technologii produkcji zielonego wodoru w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Podczas EU H2 Hydrogen Week przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że druga aukcja Europejskiego Banku Wodoru obędzie się już wiosną, a jej budżet wyniesie aż 2,2 mld euro. Aukcja pilotażowa razem z drugim konkursem dadzą budżet 3 mld euro, a pierwsze zwycięskie projekty zostaną wyłonione już na początku drugiego kwartału 2024 r. – wskazuje Olga Sypuła, country manager European Energy Polska.
UE wypełnia w ten sposób prognozy zaangażowania w branże, które podczas orędzia o stanie Wspólnowy przedstawiła przewodnicząca UE w 2022 r. Plany zakładały wydatki na poziomie 3 mld euro na wsparcie rozwoju sektora zielonych paliw. Podczas EU H2 Hydrogen Week padła również deklaracja wsparcia budowy zielonego wodoru o mocy 10 GW w Brazylii, gdzie realizowana jest część inwestycji Global Gateway. Zdaniem specjalistów wnioski płynące z Brukseli oraz te przedstawiane przez ekspertów pokazują, ze rosnące zapotrzebowanie na wodór zrodzi konieczność rozbudowy mocy nie tylko w Polsce, ale w całej UE.
– Z opracowania dra hab. Grzegorza Tachorka wynika, że popyt na wodór do 2030 r. w najodważniejszym scenariuszu może wynieść nawet 250 tys. ton. To zapotrzebowanie rynku na zielony wodór wywoła konieczność budowy źródeł fotowoltaicznych o mocy mniej więcej 10 GW lub wymiennie 5 GW onshore czy 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej – tłumaczy Olga Sypuła. Raport przygotowany pod kierownictwem naukowców z Instytutu Energetyki Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynkowe w obszarze produkcji wodoru, potrzebne będą inwestycje, których koszt szacuje się na 32-41 mld zł w ciągu 6 następnych lat. Szacunki zależą od rodzaju źródeł, które będą przedmiotem inwestycji. – Pokazuje to, jakie możliwości będą miały lokalne społeczności, podmioty rynkowe i branże w procesie rozwoju gospodarki opartej na zielonych paliwach. Przyszłe inwestycje w infrastrukturę i sieci, nowe instalacje projektów energii odnawialnej specjalnie dla technologii Power-to-X, takie jak produkcja wodoru, e-metanolu, stworzą więcej nowych miejsc pracy, zwiększą dochody gminnych budżetów, a tym samym korzyści dla lokalnych społeczności – podkreśla ekspertka.
Jej zdaniem wobec tak ogromnego zapotrzebowania na kapitał inwestycyjny bardzo ważnym zadaniem będzie przyciągnięcie do Polski inwestorów, deweloperów i dostawców łańcucha dostaw. Dodaje także, że istnieje znaczny potencjał technologii Power-to-X produkcji zielonego wodoru i e-metanolu jako długoterminowego rozwiązania dla dekarbonizacji polskiej gospodarki. Niemniej jednak dla jej rozwoju istnieje potrzeba jasnego prawodawstwa, przetargów i infrastruktury, aby stymulować rozwój instalacji w tym obszarze.
Czytaj także: W Rybniku powstała pierwsza w woj. śląskim ogólnodostępna stacja wodorowa
fot. freepik.com
oprac. /kp/