• +48 502 21 31 22

Śląskie gminy chcą wliczania do wskaźnika recyklingu bioodpadów z kompostowników

Poziom recyklingu ustala się jako stosunek łącznej masy odpadów przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi do łącznej masy wytworzonych odpadów komunalnych.

Śląskie gminy chcą wliczania do wskaźnika recyklingu bioodpadów z kompostowników

Śląskie gminy zaapelowały do marszałka województwa, by przy obliczaniu wskaźnika recyklingu dla poszczególnych gmin uwzględniał masę bioodpadów poddanych kompostowaniu. W innych regionach nie ma z tym problemu, dzięki czemu wiele gmin uniknęło kar za nieosiągnięcie wymaganych poziomów odzysku odpadów.

Na początku października Śląski Związek Gmin i Powiatów przyjął stanowisko, w którym zaapelował do marszałka województwa o akceptację sposobu uwzględniania przez gminy masy bioodpadów poddanych kompostowaniu w masie odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi. Samorządowcy zwrócili uwagę, że z metody pośredniego ustalenia masy bioodpadów poddanych kompostowaniu korzystało wiele gmin w większości województw. – Jedynie w woj. śląskim gminy pozbawione zostały przez urząd marszałkowski możliwości uwzględnienia masy bioodpadów poddanych kompostowaniu w przydomowych kompostownikach w obliczeniach poziomu recyklingu – wskazali.

ŚZGiP zauważył, że w województwach, w których włączono bioodpady z kompostowników do masy odpadów komunalnych poddanych recyklingowi, poprawiły się poziomy recyklingu osiągane przez gminy. – W wielu przypadkach nieuwzględnienie bioodpadów poddanych recyklingowi u źródła byłoby przyczyną nieosiągnięcia wymaganego 25% poziomu recyklingu za rok 2022 i gminom tym należałoby naliczyć kary pieniężne – podkreślają samorządy. Ich zdaniem w kraju powinna obowiązywać jednolita zasada, obejmująca wszystkie województwa, a dotycząca możliwości uwzględnienia przy obliczaniu poziomu recyklingu masy bioodpadów poddanych kompostowaniu w przydomowych kompostownikach.

Według przedstawicieli ŚZGiP zasadne jest umożliwienie stosowania pośredniego obliczenia masy bioodpadów poddanych recyklingowi u źródła, korzystając ze współczynnika ustalonego w oparciu o masę bioodpadów odebranych z nieruchomości, na terenie których bioodpady nie są kompostowane. Innym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dla całego województwa jednostkowego wskaźnika wytwarzania bioodpadów przekazywanych na kompostownik, tak jak to ma miejsce w przypadku woj. świętokrzyskiego. Taki wskaźnik został przygotowany przez tamtejszy urząd marszałkowski i jest opisany w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami 2022-2028 dla woj. świętokrzyskiego, a wszystkie gminy w tym województwie są w stanie same, po przeprowadzonych przez urząd marszałkowski szkoleniach, wyliczyć poziomy recyklingu z uwzględnieniem bioodpadów kompostowanych u źródła.

Jak oblicza się poziomy recyklingu? Poziom ten, wyrażony w procentach, ustala się jako stosunek łącznej masy odpadów przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi do łącznej masy wytworzonych odpadów komunalnych (z grupy 15 oraz z grupy 20 katalogu odpadów). W obliczeniach tych nie uwzględnia się odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zgodnie z przepisami każde państwo członkowskie Unii Eurooejskiej musi osiągać określone poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. W 2020 r. wskaźnik ten wynosił 50% w odniesieniu do czterech frakcji odpadów komunalnych: papier, metal, plastik, szkło, a od 2025 r. wynosi 55% w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. W celu osiągnięcia tego począwszy od 2021 r. gminy są obowiązane osiągnąć poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej: 20% – za 2021 r., 25% – 2022 r. 35% – 2023 r., 45% – 2024 r., 55% –2025r.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka