• +48 502 21 31 22

Deklaracja regionów węglowych z podpisem marszałka woj. śląskiego

Region na realizację zadań związanych z działaniami proekologicznymi, w tym wdrażanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii, otrzyma rekordową w historii kwotę ponad 5,1 mld euro.

Deklaracja regionów węglowych z podpisem marszałka woj. śląskiego

W ramach odbywającej się w Brukseli Platformy Sprawiedliwej Transformacji marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podpisał deklarację regionów węglowych dotyczącą stanowiska w zakresie programowania kolejnej perspektywy finansowej UE po 2027 r.

W deklaracji wyjaśniono, że transformacja europejskiego systemu energetycznego w celu wypełnienia zobowiązań Unii Europejskiej, wynikających z porozumienia paryskiego, ma szeroko zakrojony wpływ na regiony związane z węglem, torfem i łupkami bitumicznych oraz ich gospodarką, w szczególności jeśli pociąga to za sobą zakończenie działalności sektora przemysłowego i gospodarczego. – Regiony węglowe w Europie są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem ich zależności od paliw kopalnych w odniesieniu do zatrudnienia i produkcji przemysłowej, jak i ich potencjału w zakresie przekształcania gospodarki. Transformacja regionów węglowych jest daleka od zakończenia i wymaga stałego wsparcia finansowego i politycznego po 2027 r., aby zapewnić, żeby nikt nie zostanie pominięty. Chociaż regiony te stoją w obliczu wielu wyzwań, są również ośrodkami pomysłów, projektów transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz przykładów innowacji, które mogą być inspiracją dla innych regionów UE, które stoją w obliczu zielonej i cyfrowej transformacji lub potrzebują wsparcia swoich branż w celu zwiększenia konkurencyjności UE na światowym rynku – napisano w przyjętej deklaracji.

Województwo Śląskie realizuje zapisy przyjętej jednogłośnie w 2020 r. przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały "Zielone Śląskie 2030". Region na realizację zadań związanych z działaniami proekologicznymi, w tym wdrażanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii, otrzyma rekordową w historii kwotę ponad 5,1 mld euro.

Działania województwa skupiają się na wzmocnieniu inteligentnych specjalizacji – sektorów niskoemisyjnej energetyki, zielonej gospodarki, przemysłów wschodzących, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, automotive oraz medycyny. To właśnie wymienione branże w ocenie Jakuba Chełstowskiego powinny dać regionowi przewagę nad konkurencją, mają przy tym ogromny potencjał rozwojowy. Dodatkowo, w ramach procesu dywersyfikacji gospodarczej regionu i zwiększenia innowacyjności, województwo chce wspierać rozwój specjalizacji technologicznych w zakresie ochrony środowiska, przetwarzania materiałów, logistyki i transportu, przemysłów: maszynowego i motoryzacyjnego, surowcowego, lotniczego. Marszałek zwraca przy tym uwagę na branże szybko rozwijające się – transport, logistykę czy szeroko pojęte budownictwo – bo to one będą stanowiły alternatywę dla pracowników odchodzących w branży górniczej. Stąd tak duży nacisk województwo kładzie na współpracę samorządami, uczelniami czy agencjami rozwoju. Chce w ten sposób chce stworzyć jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju nowych branż i przyciągać nowych inwestorów. Kierunkiem jest szkolnictwo wyższe. – Chcemy, aby ich absolwenci zostali w regionie, bo to na ich wiedzy będzie opierało się wdrażanie nowych technologii – tłumaczy Jakub Chełstowski.

fot. Andrzej Grygiel/UMWS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka