• +48 502 21 31 22

Więcej firm odniosło straty w wyniku zmian klimatycznych

Najwięcej firm inwestuje w minimalizację ilości odpadów i recykling, efektywność energetyczną oraz nowe, mniej zanieczyszczające środowisko technologie.

Więcej firm odniosło straty w wyniku zmian klimatycznych

W minionym roku ponad połowa firm w Unii Europejskiej inwestowała w poprawę efektywności energetycznej. Większość przedsiębiorstw odniosło także straty w wyniku zmian klimatycznych. Ponadto udział rentownych firm powrócił do poziomu sprzed pandemii.

Z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego EIBIS 2023, które objęło ok. 13 tys. firm w UE, wynika, że prawie 90% z nich podjęło już działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi 82%. Jak wskazano, 67% firm inwestuje w minimalizację ilości odpadów i recykling, ok. 59% w efektywność energetyczną, a 32% w nowe, mniej zanieczyszczające środowisko obszary działalności biznesowej i technologie.

W 2022 r. 51% firm w UE zainwestowało w poprawę efektywności energetycznej. To wzrost o 11 p.p. w porównaniu do 2021 r. Według badania EBI najczęściej w efektywność energetyczną inwestowały firmy z sektora produkcyjnego (60%) i duże firmy (63%). 33% pytanych przedsiębiorstw postrzega przejście na bardziej rygorystyczne normy i przepisy klimatyczne jako ryzyko, a 29% jako szansę. 38% nadal nie spodziewa się żadnych skutków transformacji.

Z raportu wynika także, że 64% przedsiębiorstw odniosło straty w wyniku zmian klimatycznych. To o 7 p.p. więcej niż rok wcześniej. Jednak tylko około połowa tych firm podejmuje działania na rzecz uodpornienia działalności na zmiany klimatyczne, a tylko 13% jest ubezpieczonych na wypadek szkód spowodowanych zmianą klimatu.

Ok. 80% przedsiębiorstw odnotowało zyski w ostatnim roku finansowym, a tym samym udział rentownych firm powrócił do poziomu sprzed pandemii. Transfery kapitałowe z sektora publicznego do prywatnego trzeci rok z rzędu wynoszą średnio blisko 2% produktu krajowego brutto. Raport pokazuje także, że europejskie firmy poczyniły znaczny postęp w zakresie cyfryzacji, zmniejszając dystans do Stanów Zjednoczonych. Ok. 70% firm w UE korzysta obecnie z zaawansowanych technologii cyfrowych, co sprzyja postpandemicznemu ożywieniu gospodarczemu.

W raporcie podkreślono jednak, że firmy sygnalizują również negatywne perspektywy w zakresie dostępu do finansowania zewnętrznego w obliczu zaostrzających się warunków finansowania i stopniowego ograniczania wsparcia publicznego. 81% przedsiębiorstw postrzega także trudności w znalezieniu wykwalifikowanej kadry.

W ocenie wiceprezes EBI prof. Teresy Czerwińskiej powrót do poziomu inwestycji sprzed pandemii to dobra prognoza dla gospodarki i rynku pracy w UE. – Jednak należy zauważyć, że kontynuacja wzrostu inwestycji będzie zależeć od tego, w jaki sposób firmy w UE poradzą sobie z głównymi barierami rozwoju – wysokimi cenami energii i niedoborem wykwalifikowanej kadry – zwraca uwagę prof. Czerwińska.

Czytaj także: Zmiany klimatyczne zagrożeniem dla rolnictwa

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka