• +48 502 21 31 22

E-faktury obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. Sejm zdecydował

Senat rekomendował odrzucenie ustawy, której celem jest wprowadzenie KSeF. Sejm jednak odrzucił jego stanowisko i tym samym ustawa wejdzie w życie.

E-faktury obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. Sejm zdecydował

W piątek Sejm sprzeciwił się stanowisku Senatu, który odrzucił ustawę wprowadzającą Krajowy System e-Faktur. Od 1 lipca 2024 r. obowiązkowe stanie się więc wystawianie faktur przez przedsiębiorców w systemie informatycznym resortu finansów.

Sejm głosował nad stanowiskiem Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Senat rekomendował odrzucenie ustawy, której celem jest wprowadzenie KSeF. Sejm jednak odrzucił jego stanowisko i tym samym ustawa wejdzie w życie.

Celem ustawy jest uczynienie KSeF obowiązkowym w transakcjach między przedsiębiorcami obowiązkowym. Obecnie wystawianie faktur w taki sposób jest dobrowolne. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania KSeF przy wystawianiu faktur między dużymi przedsiębiorcami. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r. Przejście na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT i w efekcie ma przynieść budżetowi dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat.

Obowiązkowy system ma pozwolić na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Jednolity standard e-faktury ma uprościć proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszyć i zautomatyzować wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Ustawa przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

W ustawie znalazły się też zapisy, na mocy których członkowie korpusu służby cywilnej mają dostawać wynagrodzenie lub dzień wolny w ramach rekompensaty za pracę w nadgodzinach. O tym, czy pracownikowi będzie przysługiwać rekompensata, czy dzień wolny, będzie decydować dyrektor generalny urzędu.

Czytaj także: Surowe kary za błędy w fakturowaniu. Jak im zapobiec?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka