• +48 502 21 31 22

Ponad pół miliona wniosków o 500 plus w woj. śląskim

W województwie śląskim najbardziej aktywni w staraniach o 500 plus są rodzice z Katowic, skąd pochodzi niemal 32 tys. wniosków.

Ponad pół miliona wniosków o 500 plus w woj. śląskim

Przybywa wniosków w programie „Rodzina 500 plus” na nowy okres rozliczeniowy 2023/2024. Oddziały ZUS w woj. śląskim zarejestrowały już ponad 511 tys. elektronicznych dokumentów o przyznanie i wypłatę świadczenia rodzinnego.

Rodzice oraz opiekunowie z regionu nie zwlekają ze wysyłaniem do ZUS wniosków świadczenie wychowawcze 500 plus. W ujęciu wojewódzkim śląskie jest na drugim miejscu w kraju. Od lutego, czyli od momentu, gdy ZUS uruchomił nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, najwięcej wniosków wpłynęło od rodziców z woj. mazowieckiego bo przeszło 722 tys., kolejno ze śląskiego, czyli ponad 511 tys. i dalej z województwa małopolskiego, czyli 414 tys.

– W województwie śląskim najbardziej aktywni w staraniach o 500 plus są rodzice z Katowic, skąd pochodzi niemal 32 tys. wniosków. Nieco mniej, bo 23,5 tys. wniosków, złożyli beneficjenci świadczenia z Częstochowy. Po 21 tys. dokumentów o 500 plus wpłynęło od wnioskodawców z Bielska-Białej, Gliwic i Sosnowca – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Od początku lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już ponad 4,5 mln wniosków o świadczenie wychowawcze na bieżący okres rozliczeniowy, który potrwa do końca maja przyszłego roku.

Rozpatrywanie wniosków o świadczenie wychowawcze odbywa się na bieżąco. Sprawna obsługa programu „Rodzina 500 plus” jest możliwa dzięki temu, że wnioski przesyłane są w formie elektronicznej, a dostępnych do tego jest kilka kanałów. Oprócz Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej najnowszym narzędziem, które może posłużyć do złożenia wniosku, jest mobilna aplikacja mZUS. Z aplikacji można korzystać na tablecie bądź w telefonie. Dzięki niej rodzic może wypełnić i wysłać do ZUS wniosek o 500 plus niezależnie od dnia i miejsca, w którym się znajduje. Przez aplikację mZUS otrzyma powiadomienia o sposobie rozpatrzenia wniosku i ostatecznej decyzji.

Każdy, kto poprawnie złoży wniosek do końca lipca, może spodziewać się wypłaty świadczenia przez ZUS do 30 września z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu ZUS wypłaci świadczenie do końca października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka