• +48 502 21 31 22

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o e-administracji. Zmiany dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie będą musieli już ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego. Zmiany mają też utrudnić życie oszustom.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o e-administracji. Zmiany dla przedsiębiorców

Rząd przyjął projekt zmian w prawie w związku z rozwojem e-administracji. Nowelizacja ma pozwolić na udostępnienie przez internet nowych usług administracji publicznej. Ma to przyspieszyć zmiany w działaniu urzędów. W ocenie projektodawców nowe rozwiązania "będą miały charakter rewolucyjny dla obywateli, przedsiębiorców i administracji". – Dzięki e-płatnościom i e-pełnomocnictwom więcej spraw będzie można załatwić w całości online. Cyfryzacja pozwoli także na wprowadzenie kolejnych ułatwień dla obywateli i przedsiębiorców – zapowiedziała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Utworzona zostanie Platforma e-Płatności, która umożliwi dokonywanie opłat na rzecz administracji publicznej z wykorzystaniem różnych metod płatności. Urząd sam poinformuje obywatela o kwocie do zapłaty – nie trzeba będzie samodzielnie sprawdzać numeru konta i kwoty do zapłaty. Wśród najważniejszych nowych rozwiązań znalazło się też wprowadzenie Rejestru Pełnomocnictw Elektronicznych, dzięki czemu przez internet będzie można upoważnić inną osobę do czynności w urzędzie czy na poczcie.

Wdrożone zostaną nowe e-usługi, np. dla osób, które zamierzają zawrzeć związek małżeński. Będą one mogły złożyć zapewnienie o braku okoliczności, które uniemożliwiają zawarcie takiego związku online kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Rodzice z koeli będą mogli złożyć online wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego osobie do 12. roku życia.

Urzędy mają działać sprawniej dzięki wprowadzeniu obowiązku posiadania systemu informatycznego do elektronicznego zarządzania dokumentacją. Przedsiębiorcy nie będą musieli już ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego. Zmiany zaaprobowane przez rząd mają też utrudnić życie oszustom – trudniej będzie się podszyć pod inną osobę dzięki możliwości weryfikacji wizerunku w Rejestrze Dowodów Osobistych przez wybrane grupy przedsiębiorców.

Ponadto utworzony zostanie System Domowej Opieki Medycznej w celu zapewniania opieki zdrowotnej i kompleksowej usługi zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów.

Od 14 lipca zostanie udostępniona wersja mObywatel 2.0. Aplikacja będzie rozbudowana o nowe funkcje i dokumenty, w tym mDowód. Czytaj więcej: Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Co się zmieni?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka