• +48 502 21 31 22

Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Co się zmieni?

Ustawa zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji, w tym m.in. dowód osobisty, z dokumentami tradycyjnymi.

Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Co się zmieni?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Doprecyzowuje ona warunki wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych obsługiwanych przez aplikację, która ma służyć jako mobilny dokument tożsamości. Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

Korzystanie z aplikacji mObywatel nadal będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel. Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" — wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby.

Zapisy ustawy mają też upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza też możliwość, by np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia czy związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

Jednym z celów ustawy jest również umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej. Dodatkowo przewidują udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych czy prawa jazdy.

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport. Ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Sądowym, Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka