• +48 502 21 31 22

Umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce podpisana

Preferowaną lokalizacją jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zamierza w tym roku wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni.

Umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce podpisana

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę z amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel dotyczą konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Preferowaną lokalizacją jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim.

Minister klimatu Anna Moskwa podkreśliła, że jest to ważny dzień dla projektu jądrowego, dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i dla relacji polsko-amerykańskich. – Dziś projekt wchodzi w nowy etap. Do projektu dołącza kolejny gigant energetyki jądrowej, to amerykańska spółka Bechtel, która będzie pełniła rolę wykonawcy w projekcie – poinformowała. – Spotykamy się dzisiaj, by podpisać niezwykle ważne porozumienie, które będzie docelowo prowadziło do konsorcjum dwóch spółek jądrowych, pozwoli przygotować kolejny etap, jakim będzie projektowanie i prace inżynieryjne. To już latem tego roku, więc spotkamy się po raz kolejny z dobrymi wiadomościami – podkreśliła szefowa MKiŚ.

Zapowiedziała też otwarcie centrum szkoleniowego, które będzie służyło nie tylko energetyce jądrowej w Polsce, ale i innym państwom w tej części Europy. – Przygotowaliśmy i wdrażamy konsekwentnie kompleksowy program wsparcia polskich firm, tak żeby w momencie, kiedy będą się pojawiały kolejne etapy projektowania, a następnie budowy, żeby polskie firmy były gotowe świadczyć jak najwyższej jakości usługi i realizować to za pomocą dobrze przygotowanych wykwalifikowanych pracowników, dlatego też już niedługo, również ze stroną amerykańską, będziemy ogłaszać otwarcie centrum szkoleniowego. To centrum szkoleniowe będzie służyło energetyce jądrowej nie tylko w Polsce, ale mam nadzieję, że dla wszystkich państw w tej części Europy – powiedziała Anna Moskwa.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zapowiedział, że od 20 do 22 września w Polsce będzie przebywać amerykańska misja handlowa, której celem będzie m.in. omówienie łańcucha dostaw dotyczących elektrowni jądrowej. – Bezpieczeństwo jądrowe oznacza bezpieczeństwo narodowe – podkreślił. Jak dodał, Stany Zjednoczone i Polska zawiązały partnerstwo, "by zapewnić Polakom czystą, bezpieczną energię, dostępną cenowo". – Ludzie zasługują na to, żeby korzystać z rozwoju cywilizacji i otrzymywać czystą energią. Będziemy kontynuować to partnerstwo. Stworzymy to, co będzie korzystne dla wszystkich obywateli i przyszłych pokoleń – oświadczył ambasador USA. Jego zdaniem Polska ma szansę stać się regionalnym liderem w rozmieszczaniu zasobów energetyki jądrowej.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zamierza w tym roku wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni. – Zbliża się do końca procedura transgraniczna, możemy powiedzieć, że jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, decyzji zasadniczej i jeszcze w tym roku zamierzamy wystąpić uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, co oznacza że jesteśmy już bardzo blisko rozpoczęcia prac terenowych na Pomorzu – przekazał Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Zadeklarował, że nadrzędnym celem PEJ na ten rok jest wypracowanie warunków umowy pod przyszłą umowę na projektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, podpisanie umowy to odwiercie całkowicie nowego etapu w projekcie budowy elektrowni jądrowej oraz nowy etap w zakresie współpracy polsko-amerykańskiej dla realizacji tej inwestycji. – Dzisiejsza umowa z firmami Westinghouse i Bechtel to bez wątpienia kamień milowy, to swoista kropka nad i jeżeli chodzi o model realizacji tej inwestycji – podkreślił Łukasz Młynakiewicz. Dodał, że firma Bechtel brała udział w pracach inżynieryjnych i budowlanych ponad 80% reaktorów jądrowych w Stanach Zjednoczonych i około 150 projektach jądrowych na całym świecie.

fot. Anna Moskwa/Twitter
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka