• +48 502 21 31 22

Nadmierny fiskalizm państwa szkodzi przedsiębiorcom i gospodarce

Eksperci zwracają uwagę, jak wiele nowych podatków, składek i opłat jest wprowadzanych każdego roku, które bezpośrednio lub pośrednio obciążają każdego obywatela i przedsiębiorców.

Nadmierny fiskalizm państwa szkodzi przedsiębiorcom i gospodarce

Na nadmierny fiskalizm państwa, niską jakość i niestabilność prawa, niejasne przepisy, wprowadzanie nowych podatków i danin bez konsultacji społecznych czy stosowanie minimalnego vacatio legis zwracają uwagę eksperci w raporcie „28 podatków, danin i opłat wprowadzonych w ostatnich latach”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

– Fakt ponoszenia przez obywateli obciążeń fiskalnych generalnie nie budzi i nie powinien budzić sprzeciwu, choć na pewno nie sprawia podatnikom przyjemności. Kontrowersje i sprzeciw społeczeństwa może natomiast powodować nadmierny fiskalizm państwa przejawiający się w zbyt wysokich stawkach podatkowych, podwójnym opodatkowaniu tych samych czynności lub rzeczy, opodatkowaniu zdarzeń, które nie przynoszą podatnikowi dochodu czy konieczności odprowadzenia daniny, która w odczuciu podatnika może nie być należna, np. obowiązek uiszczenia opłaty klimatycznej za pobyt w miejscowościach turystycznych, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają dopuszczalne poziomy – zauważa Lewiatan.

Jak podkreśla Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, nadmierny fiskalizm państwa szkodzi przedsiębiorcom i gospodarce oraz zwiększa koszty i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. – Prowadzi do spadku aktywności gospodarczej przedsiębiorców, ograniczaniu inwestycji i wzrostu cen towarów i usług. Wypełnianie obowiązków podatkowych wymaga ponoszenia wielomilionowych kosztów związanych z obliczeniem, pobraniem, zaewidencjonowaniem i wpłaceniem podatku. Niska jakość legislacji i niejasne przepisy generują dodatkowe koszty związane z obsługą sporów podatników z organami podatkowymi. Wprowadzanie ad hoc nowych podatków i danin, bez przeprowadzenia rzetelnej analizy ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorców oraz z minimalnym okresem vacatio legis, niestety dodatkowo komplikuje i pogarsza nasz system podatkowy, i tak już jeden z najbardziej nieprzyjaznych na świecie – zaznacza ekspert. Konfederacja Lewiatan na etapie procesu legislacyjnego wskazywała na zagrożenia związane z wprowadzeniem niektórych ze wskazanych w raporcie podatków, jednak pomimo apeli i merytorycznych argumentów nowe daniny zostały uchwalone.

W raporcie znalazły się takie podatki jak m.in. podatek od sprzedaży detalicznej, podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, podatek cukrowy, danina solidarnościowa, składka zdrowotna przedsiębiorców naliczana od dochodu podatkowego czy podatek deszczowy.

Do pobrania: Raport „28 podatków, danin i opłat wprowadzonych w ostatnich latach”

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka