• +48 502 21 31 22

Koszty zatrudnienia napędzane spiralą cenowo-płacową problemem 80% firm

Zwiększenie kosztów funkcjonowania firm spowodowało, że w 2022 r. 74% z nich zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów i usług. W 2021 r. wskazywało tak 44%.

Koszty zatrudnienia napędzane spiralą cenowo-płacową problemem 80% firm

Przedsiębiorcy wskazują na oznaki spowolnienia. Z deklaracji 39% z nich wynika, że zmniejszył się popyt na produkty i usługi ich firm, a według 18% nastąpił spadek sprawności funkcjonowania łańcuchów dostaw. Zdaniem 23% pracodawców w 2022 r. spadła dostępność pracowników.

Koszty zatrudnienia napędzane spiralą cenowo-płacową są dla wielu firm narastającym problemem. Jak wynika z badań dla Polskiego Instytutu Ekonomicznego, mówi o tym aż 80% przedsiębiorców. W 2021 r. było ich 64%. Firmy narzekają także na wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych (71%, w 2021 r. – 49%) oraz ogólny wzrost ryzyka działalności gospodarczej (odpowiednio 67% i 41%).

Zwiększenie kosztów funkcjonowania firm spowodowało, że w 2022 r. 74% z nich zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów i usług. W 2021 r. wskazywało tak 44%.

Badanie PIE potwierdza spore różnice w sytuacji firm z różnych branż. Wzrost ryzyka działalności najczęściej odnotowywały przedsiębiorstwa z działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (87%). One też najbardziej dotkliwie odczuły spadek popytu na produkty i usługi swojej firmy (58%) – najpierw silnie dotknął je lockdown, a następnie inflacja i ograniczanie wydatków przez gospodarstwa domowe na dobra i usługi wyższego rzędu. W rezultacie najwięcej firm, które w 2022 r. podniosły ceny swoich produktów, pochodziło z sekcji "Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi", a także "Przetwórstwo przemysłowe (po 88% wskazań), a najmniej z sekcji "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" (59%).

Jak podsumowuje PIE, sytuacja nie napawa optymizmem. Spowolnienie gospodarcze i rosnące koszty działalności, szczególnie w drugiej połowie roku, powodują, że nastroje polskich przedsiębiorców są marne. – Comiesięczne badania firm w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) 15 prowadzone przez PIE i BGK wyraźnie pokazują, że w ostatnich pięciu miesiącach przeważają wśród przedsiębiorców nastroje negatywne, a towarzysząca firmom duża niepewność sytuacji gospodarczej powoduje, że w 2023 r. nie należy spodziewać się raptownej zmiany nastrojów firm – oceniają eksperci PIE.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka