• +48 502 21 31 22

59% samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie planuje zmian

Z mikroprzedsiębiorców, którzy planują zmianę formy działalności, 52,9% chce zmienić obecną formę działalności na sp. z o.o.

59% samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie planuje zmian

58,9% mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej na inną formę działalności, 17,6% planuje takie posunięcie, 13,4% nie potrafi się określić, a 10,1% chce zamknąć firmę.

Zmiany formy działalności chcą dokonać przede wszystkim przedsiębiorcy z woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego, a najmniej zainteresowanych tym jest w woj. warmińsko-mazurskim, podkarpackim i podlaskim. – Możliwe, że ankietowane podmioty z woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego i śląskiego w większości są w zaawansowanym stadium swojej działalności gospodarczej. To sprawia, że decydują się na bezpieczniejszą formę aniżeli JDG – stwierdziła Małgorzata Ostrowska-Krzewina, konsultantka merytoryczna badania z UCE Research. Dodała, że przedsiębiorcy zlokalizowani wzdłuż wschodniej granicy kraju funkcjonują w warunkach, które trzy lata temu wydawały się nierealne, a obecne otoczenie geopolitycznie nie sprzyja rozwojowi prowadzonego biznesu.

Z mikroprzedsiębiorców, którzy planują zmianę formy działalności, 52,9% chce zmienić obecną formę działalności na sp. z o.o., 9,6% na spółkę komandytową, 8,5% na cywilną, 4,7% na jawną, 3,2% na partnerską, a 1,3%. – W ostatnich latach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć płacenia dużych składek zdrowotnych od swoich dochodów do ZUS-u – skomentowała Natalia Stoch-Mika, druga konsultantka merytoryczna badania.

Wśród mikroprzedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, 76,5% nie planuje zmiany formy opodatkowania, przewiduje ją 14,9%, a 8,6% nie podjęło decyzji.

Na pytanie o powód zmiany 24,9% respondentów, którzy rozważają nową formę działalności, wskazało na chęć zmniejszenia obciążeń ZUS-owskich, 20,2% – obciążeń podatkowych, a 11,3% deklarowało zamiar pozyskania inwestora. 10,9% przekazało, że zamierza ograniczyć odpowiedzialność za majątek osobisty, 10,6% chciało się szybciej rozwijać, 2,9% zależało na prostszej sprzedaży biznesu, a 2,3% na lepszym dziedziczeniu firmy. 14,3% badanych wskazało inną przyczynę niż autorzy badania, z kolei 2,6% właścicieli JDG nie miało wyrobionego zdania w tej kwestii.

Na obciążenia ZUS-owskie i podatkowe najczęściej wskazywali w ankiecie mikroprzedsiębiorcy z woj. mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego, najrzadziej powoływali się na nie badani z woj. podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. W opinii Natalii Stoch-Miki może to wskazywać na niższe dochody w dwóch ostatnich województwach, co oznacza mniejsze obciążenia wobec ZUS-u.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka