• +48 502 21 31 22

Duże firmy bardziej odporne na zmiany gospodarcze

Wśród przedsiębiorców, którzy najczęściej obawiali się widma likwidacji biznesu, przeważały mikro- i małe firmy oraz te działające w usługach i transporcie.

Duże firmy bardziej odporne na zmiany gospodarcze

Dobrze i bardzo dobrze o swojej obecnej kondycji mówi 39,2% małych i średnich firm, a 34% spodziewa się pogorszenia sytuacji finansowej w końcówce roku. Likwidacji biznesu obawiają się przede wszystkim najmniejsze firmy.

22,6% badanych przedstawicieli MŚP widziało w tym roku realne ryzyko likwidacji swojego biznesu, podczas gdy w analogicznym okresie w 2020 r., pomimo trwającej pandemii, taką perspektywę dostrzegało dwa razy mniej firm – 10,6%. Wynika tak z badania "Skaner MŚP" dla BIG InfoMonitor.

Przyczyn takiego stanu rzeczy przedsiębiorcy upatrują przede wszystkim w wysokiej inflacji (52,2%) i szybko rosnących kosztach prowadzenia działalności (43,4%) Z kolei na zagrożenie związane z koniecznością zwrócenia zaliczek za sprzedane towary i usługi deklarował co piąty przedsiębiorca. Natomiast 45,5% badanych z branży budowlanej jako powód obawy o upadłość podawało gwałtowny spadek zamówień wynikający z odwołanych kontraktów.

Wśród przedsiębiorców, którzy najczęściej obawiali się widma likwidacji biznesu, przeważały mikro- i małe firmy oraz te działające w usługach (28,3%) i transporcie (26,7%).

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, zwrócił uwagę, że duże firmy są bardziej odporne na zmiany gospodarcze i lepiej radzą sobie z inflacją czy rosnącymi kosztami energii niż te z sektora MŚP. – Wrażliwe na wahania koniunktury, działające bardziej lokalnie firmy z sektora MŚP coraz mocniej i szybciej odczuwają podwyżki cen surowców czy energii. Dla wielu z nich utrzymanie biznesu w aktualnych realiach ekonomicznych może być niewykonalne – podkreślił

Według badania znacząco spadł odsetek przedsiębiorców, którzy pozytywnie oceniają swoją bieżącą sytuację. Dobrze i bardzo dobrze o swojej aktualnej kondycji mówi dziś 39,2% firm, czyli o 13,3 pkt. proc. mniej niż w poprzedniej edycji badania Skaner MŚP z trzeciego kwartału 2022 r. Z kolei złe i bardzo złe oceny formułuje co dziesiąty badany – w porównaniu do ocen sprzed trzech miesięcy oznacza to wzrost o 2,4 pkt. proc. Z badania wynika też, że najbardziej pesymistyczne nastroje panują wśród najmniejszych firm, a stosunkowo najlepsze – wśród średnich przedsiębiorstw.

W IV kwartale tego roku 34% badanych spodziewa się pogorszenia sytuacji finansowej firmy w końcówce roku, niezależnie od wielkości zatrudnienia czy branży, podczas gdy w III kwartale było to 27,2%. Na poprawę liczy 11,2% ankietowanych – bez zmian w stosunku do poprzedniego badania.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka