• +48 502 21 31 22

Inflacja w listopadzie wyniosła 17,4%

Inflacja w Polsce rosła niemal nieprzerwanie od 16 miesięcy, z wyjątkiem lutego, kiedy wprowadzono tzw. tarcze antyinflacyjne.

Inflacja w listopadzie wyniosła 17,4%

Inflacja w listopadzie w Polsce wyniosła 17,4% – wynika z szybkiego szacunku wskaźnika wzrostu cen towarów i usług Głównego Urzędu Statystycznego. W październiku jej poziom wynosił 17,9%. W porównaniu z poprzednim miesiącem natomiast ceny wzrosły o 0,7%.

Inflacja w Polsce rosła niemal nieprzerwanie od 16 miesięcy, z wyjątkiem lutego, kiedy wprowadzono tzw. tarcze antyinflacyjne.

Według danych GUS żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w ujęciu rocznym o 22,3%, nośniki energii – o 36,8%, a paliwa do prywatnych środków transportu – o 15,5%.

Zmiany są związane przede wszystkim z sytuacją na rynku ropy naftowej – jeszcze miesiąc temu ropa kosztowała ponad 92 dolary za baryłkę, dzisiaj jest to 78,6 dolarów. Najintensywniejszy szok cenowy minął także w składach węgla i ceny tego surowca zaczęły spadać. Pomógł także niedawny tydzień wielkich wyprzedaży sklepowych. Kolejny ważny aspekt to umocnienie złotego.

– Inflacja w listopadzie jest pierwszym spadkiem od lutego 2022 r., co jest zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się utrzymania inflacji na poziomie 17,9% – ocenił Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. Jednak jego zdaniem widać, że spadają inwestycje oraz popyt, zwłaszcza w sprzedaży detalicznej. – Zaskakujące jest to, że nadal firmy mają potężne zapasy materiałów i produktów, a to, co sprawia, że nasz PKB spada, to inwestycje i właśnie popyt konsumpcyjny. Zapowiadana przez NBP recesja w gospodarce jest coraz bliżej – stwierdził.

Istotny z perspektywy konsumentów jest według eksperta spadek cen nośników energii, głównie węgla, w przeciągu miesiąca. Zwrócił również uwagę na niższe ceny paliw, co prawdopodobnie jest początkiem obniżania cen w przygotowaniu na powrót VAT na paliwa. – Nie ma takiej siły, która w tej chwili zmusiłaby Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp procentowych. Niepewność co do dalszych kroków RPP wróci zapewne w lutym przyszłego roku – ocenił.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka