• +48 502 21 31 22

Śląskie wspiera przedsiębiorców. Otwarto Centrum Internacjonalizacji

W Centrum Internacjonalizacji świadczone będą usługi eksperckie dla MŚP w zakresie eksportu oraz handlu zagranicznego w ramach UE i poza wspólnotą, a także bezpłatne szkolenia, warsztaty i konferencje dla przedsiębiorców.

Śląskie wspiera przedsiębiorców. Otwarto Centrum Internacjonalizacji

W siedzibie Funduszu Górnośląskiego w Katowicach uroczyście otwarto Centrum Internacjonalizacji. W wydarzeniu uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, wiceprezesi zarządu Funduszu Górnośląskiego Jacek Miketa i Łukasz Oprawski, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony i radny województwa śląskiego Marcin Kozik.

– Centrum, którego działalność dzisiaj inaugurujemy, jest oknem na świat dla naszych przedsiębiorców, szansą na zdobycie wiedzy i wykorzystanie jej w relacjach biznesowych na rynkach zagranicznych. To miejsce w którym wiedza ekspertów, szkolenia i warsztaty będą wykorzystywane w praktyce, a współpraca przyniesie realne korzyści biznesowe. Wierzę, że to miejsce będzie służyć przedsiębiorcom, skupiać ich wokół idei internacjonalizacji biznesu i przyniesie istotne korzyści śląskiej gospodarce – podkreślał Jakub Chełstowski.

Centrum Internacjonalizacji powstało w ramach projektu „InterSilesia – modelowanie działalności eksportowej przedsiębiorstw z sektora MŚP działających na terenie województwa śląskiego” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, realizowanego przez Fundusz Górnośląski i Województwo Śląskie. Koszt całego projektu to 27,5 mln zł z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 19,4 mln zł. Budowa Centrum Internacjonalizacji to z kolei koszt 9 mln zł i dofinansowanie w wysokości 7 mln zł.

– Ten projekt realizujemy w partnerstwie z urzędem marszałkowskim. Zależy nam na tym, by usługi wsparcia dla przedsiębiorców były dostępne w jednym miejscu i żeby otrzymali tu niezbędne wsparcie w rozwijaniu swoich kompetencji. Misje gospodarcze są niezwykle ważne, ale przedsiębiorcy muszą wiedzieć wcześniej, jak na danym rynku się zachować. Wiemy już, że śląskie firmy odnoszą sukcesy na rynkach zagranicznych, województwo śląskie staje się liderem w zakresie wsparcia przedsiębiorców – mówił Jacek Miketa.

W ramach pierwszego etapu prac wyremontowano pierwsze piętro budynku. Powstały biura zespołu projektu, sala konferencyjna, przestrzeń coworkingowa i sala biznesowa dla spotkań zewnętrznych. Drugi etap prac, który aktualnie trwa, obejmuje roboty budowalne łącznika budynku, gdzie znajdzie się duża multimedialna sala konferencyjna, sale biznesowe oraz część wystawiennicza, a także prace na zewnątrz budynku. Zakończenie drugiego etapu zaplanowano na koniec pierwszego kwartału 2023 r. W efekcie powstanie 980 m² powierzchni użytkowej, stanowiącej nowoczesne zaplecze dla eksporterów.

W Centrum Internacjonalizacji świadczone będą usługi eksperckie dla MŚP w zakresie eksportu oraz handlu zagranicznego w ramach UE i poza wspólnotą, a także bezpłatne szkolenia, warsztaty i konferencje dla przedsiębiorców. Organizowane będą misje gospodarcze i wyjazdy studyjne, a także indywidualne usługi doradcze. W ramach funkcjonowania centrum znalazły się również usługi doradców zagranicznych, m.in. wsparcie w zakresie nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami polskimi i zagranicznymi.

W Centrum funkcjonuje wydział współpracy zagranicznej Funduszu Górnośląskiego, który odpowiada za realizację projektów proeksportowych Global Silesia i InterSilesia realizowanych wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, a także działań dotyczących rozwoju procesu internacjonalizacji śląskich przedsiębiorstw z sektora MŚP.

fot. Patryk Pyrlik/UMWS
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

151_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(2).jpg
207_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(1).jpg
958_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(3).jpg
336_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(4).jpg
589_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(5).jpg
91_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(6).jpg
74_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(7).jpg
467_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(8).jpg
51_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(10).jpg
212_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(9).jpg
777_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(11).jpg
403_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(12).jpg
643_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(13).jpg
565_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(14).jpg
573_Centrum_Internacjonalizacji_Katowice_(15).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka