• +48 502 21 31 22

Fontanna z Neptunem przejdzie renowację

Kamienna fontanna została zbudowana w 1750 r. Posąg Neptuna z końca XVIII w. znajdował się pierwotnie w parku zamkowym w Slezskich Rudolticach, a do Karniowa trafił w 1818 r.

Fontanna z Neptunem przejdzie renowację

Fontanny w Karniowie od końca października są pozbawione wody, która wróci do nich ponownie w maju przyszłego roku, a wszystkie po niezbędnej konserwacji zostały przygotowane na zimę – oprócz jednej. Fontannę z Neptunem, która znajduje się przy Murze Szwedzkim i która nie działa od dwóch lat, nie tylko z powodu problemów z przestarzałą technologią, czeka naprawa.

– Od kilku lat mamy problemy z fontanną. Ze względu na zły stan techniczny psuła się, a naprawa byłaby kosztowna. Przeciekały rury i woda z basenu, którą trzeba było stale uzupełniać, co nieproporcjonalnie zwiększyło jej zużycie. To były główne powody, dla których nie uruchomiliśmy fontanny w 2021 r. – powiedział Mojmír Lindovský ze Służb Technicznych w Karniowie.

W poprzednich latach miasto starało się o dotację na remont zabytkowego obiektu. Ponieważ się to nie udało, przedstawiciele ostatecznie zdecydowali się w tym roku sfinansować go z budżetu miasta i ogłoszono przetarg, który wygrała karniowska firma Agist. Fontanna, która ma zostać oddana do użytku w połowie przyszłego roku, zostanie naprawiona za 2,5 mln koron.

– Prace będą polegały na całkowitym demontażu fontanny i budowie nowego basenu wraz z fundamentem pod kamienne obrzeże. Obejmą również budowę nowego szybu technologicznego oraz wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom pomnika Neptuna, zostanie on tymczasowo rozebrany na czas prac – powiedział Pavel Švestka z Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami. Ponieważ ze względów technologicznych prace nie mogą być prowadzone w całości w miesiącach zimowych, rozpoczną się one dopiero wiosną. – Do końca roku będą prowadzone tylko prace przygotowawcze. Wiąże się to na przykład z demontażem i składowaniem posągu Neptuna oraz dostarczeniem technologii do fontanny, która ma długie terminy dostaw – powiedział Jan Hojgr, dyrektor generalny Agist.

Kamienna fontanna została zbudowana w 1750 r. Posąg Neptuna z końca XVIII w. znajdował się pierwotnie w parku zamkowym w Slezskich Rudolticach, a do Karniowa trafił w 1818 r. Dziś oryginał rzeźby znajduje się w przedsionku Domu Europy na Rynku Głównym, a w fontannie znajduje się kopia wykonana ze sztucznego kamienia, który jest bardzoej odporny na warunki atmosferyczne i atakom wandali.

fot. UM Karniów
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka